Jiří Dvořák pochází z Modřic poblíž Brna. V roce 1985 maturoval na Gymnáziu Křenová. V roce 1990 absolvoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění.

Před přijetím na brněnskou JAMU působil rok jako elév v Severomoravském divadle v Šumperku a během studií hrál v činohře Státního divadla v Brně a poté zde získal stálé angažmá.

Následně přešel do Městského divadla v Brně. V roce 1999 se stal členem uměleckého souboru pražského Divadla na Vinohradech a po roce 2015 se věnoval převážně filmu a televizi. Zatímco v kariéře se Dvořákovi skvěle dařilo, o něco horší to bylo v jeho soukromém životě.

Jiří Dvořák se v roce 2002 oženil za svou hereckou kolegyni Báru Munzarovou. Dvojici se narodila dcera Anička, po pár letech to ale mezi nimi začalo skřípat.

Domů chodil nad ránem

Důvodem bylo umělcovo nezřízené pití alkoholu. "Jirka předtím nikdy alkoholu tolik neholdoval. Začalo to asi před rokem. Domů chodil nad ránem. Došlo to tak daleko, že si třeba otevřel lahváče rovnou ráno na zkoušce," prozradil tehdy zdroj Blesku.


Munzarová prý měla s manželem nějaký čas trpělivost, situace se ale nijak nelepšila a zeťovy noční tahy začaly vadit už i Dvořákovu tchánovi Luďku Munzarovi a tchyni Janě Hlaváčové. Proto se Bára nakonec rozhodla vztah ukončit.

V roce 2016 postihly Jiřího Dvořáka vážné zdravotní komplikace, kvůli kterým musel na čas zrušit své působení v Divadle na Vinohradech.

„Jiří má velké problémy s jícnem, nemůže kvůli tomu tolik namáhat hlasivky. Hodně ho to sebralo,“ vysvětlil tehdy Blesku hercův přítel z divadla.

„Zjistili mi reflux. Původně jsem si myslel, že jde o zánět průdušek, ale nakonec zjistili tohle. Dokonce mi lékaři doporučili omezení mé profese,“ přiznal později Dvořák magazínu Sedmička.

Před rokem se pak Dvořákovi rozpadl jeho poslední vztah s o téměř třicet let mladší moderátorkou Martinou Zábranskou.

Historie páru moderátorky a herce Jiřího Dvořáka přitom sahala až do roku 2012, kdy se poprvé setkali během natáčení filmové pohádky Šťastný smolař. V té době bylo Martině pouhých 17, ale už tehdy měla o svého staršího kolegu zájem. „Byl velmi laskavý. Ale trvalo nějakou dobu, než jsme se potkali znovu. Tentokrát to bylo jiné a správné,“ řekla pohledná brunetka pro Markízu.

Za krachem vztahu mohla podle Martiny velká vzdálenost a hodně práce. „S Jirkou už netvoříme pár. Hlavním důvodem rozchodu byla vzdálenost, která nás oddělovala, a také množství pracovních povinností, které nám neumožňovaly trávit spolu dostatek času.

Zůstali jsme však velmi dobří přátelé,“ vysvětlila Zábranská v rozhovoru pro Nový čas. Dvojici unavovalo pravidelné dojíždění a proto se nakonec dohodli na přátelském rozchodu.