Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiří Císler: Zamiloval se do o mnoho let mladší ženy, pak dostal strach a utekl

Jiří Císler
Jiří Císler
Zdroj: ČSFD
Jiří Císler

Nezapomenutelný Jiří Císler dokázal svým typickým humorem se špetkou ironie a sarkasmu bavit celou společnost. Jeho nadání a charisma z něj udělaly neodolatelného svůdníka. I přes menší vzrůst měl nejraději dlouhonohé blondýny. Jaký byl profesní a osobní život Jiřího Císlera?

Geniální herec, komik, hudebník a režisér Jiří Císler se narodil 4. února roku 1928 v Českých Budějovicích. I přes to, že se na otcovo přání vyučil číšníkem a vystudoval obchodní akademii, se jeho profesní zájmy ubíraly cestou hudby a umění. Jakožto výborný houslista našel brzy uplatnění v orchestru Jihočeského divadla. Svým talentem zaujal natolik, že začal brzy vystupovat i na jevišti. Začínal jako operetní zpěvák a později pronikl i na činoherní scénu. Komponoval hudbu a skládal písně k divadelním představením, zajímal se také o režisérskou práci. V roce 1960 přesídlil do Prahy a v Divadle na Fidlovačce exceloval v operetních a muzikálových kusech převážně jako muzikant a herec.

Od krátkého působení v Severočeském divadle v Ústí nad Labem se počátkem sedmdesátých let přesunul zpět do Prahy, tentokrát do divadla Semafor. V Semaforu pracoval jako režisér a pod jeho vedením vznikla první a nejpopulárnější verze Kytice v hlavní roli s Josefem Dvořákem. Spolupracoval s mnoha dalšími scénami a Činoherním klubem.

Jiří Císler neexceloval jen na divadle, ale také ve filmu. V roce 1962 debutoval ve snímku Poslední etapa, kde ztvárnil roli cyklisty Stacha. Ve filmovém světě se pohyboval od roku 1962 až do roku 1993, kde se objevil v detektivní parodii Deset malých běloušků. Nejvýraznější filmovou roli, byť vedlejší, byla role intrikána Voželníka v televizním seriálu Inženýrská odysea. Touto rolí získal mimořádnou popularitu. Pro jeho typicky nakřáplý hlas se uplatnil rovněž v dabingu. Jistě si všichni vzpomeneme na hlas Gargamela ve Šmoulech nebo Harryho Šoumena ve Studiu Kamarád.

V profesním životě působil tento mimořádný herec, komik, geniální klaun, legendární bavič, mistr ironie a sarkasmu jako extrovert. Naopak v soukromí byl spíše tichým introvertem. Mnoho času trávil hrou na housle a komponováním hudby. A co on a ženy? Jiří Císler měl pověst nenapravitelného sukničkáře. Jeho první manželkou se stala sólistka hudebního divadla v Karlíně Božena Havlíčková, se kterou měl dvě děti.

Po rozvodu prožil několik krátkých románku. V milostném životě se projevila i jeho komediantská duše. Dlouhonohé blonďaté elévce Haně ze šumperského divadla nadbíhal tak dlouho, až jí požádal o ruku. Svatba byla na spadnutí, ale den před obřadem obdržela nevěsta a kolegové z divadla zprávu o jeho úmrtí. Telegram o své smrti rozeslal Jiří Císler sám. Sňatek se mu rozležel v hlavě, tušil, že by manželství s o třicet let mladší ženou nemělo dlouhého trvání.

S dalším sňatkem to bylo obdobné, také vysoká blondýny, také nadbíhání, dvoření a odmítání, ale tentokrát se oženil. I přes svatbu ušitou „horkou jehlou“ (bez prstýnku a s otřesnou kyticí gerber) s ním druhá žena Magdaléna zůstala až do jeho smrti. V posledních letech života, díky postupující Alzheimerově nemoci, ztratil ponětí o realitě. Magdaléna o něj obětavě a s láskou pečovala až do 17. dubna 2004, kdy výjimečný Jiří Císler vydechl naposled.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky