Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jiří Bartoška: Hvězda s titulem

Jiří Bartoška: Hvězda s titulem
Jiří Bartoška: Hvězda s titulem
Zdroj: Profimedia.cz

Česko má jen pár herců, kteří si zaslouží nálepku "filmová hvězda". Jiří Bartoška (63) k nim ovšem rozhodně patří.

Svým zevnějškem osmahlého posmutnělého romantika a chraplavým barytonem si podmanil několik generací divaček. A když se jeho kariéra filmového sexsymbolu chýlila ke konci, v pravý čas ji vyměnil za neméně stylovou roli prezidenta nejprestižnějšího českého filmového festivalu. K tomu všemu má naprosto bezchybný, bulvárem nenapadnutelný rodinný život.

 Není Jiří Bartoška až příliš dokonalý...?

Ing. Jošt, JUDr. Oliva, MUDr. Skalka...

"Kdyby bulvár existoval v době, kdy jsem hrál s kolegy v Činoherním studiu v Ústí nad Labem nepsalo by se o ničem jiném než o tomto divadle. Měli jsme všichni štěstí, že v té době bulvár ještě neexistoval a my jsme mezitím zestárli a zklidnili se, takže už nejsme pro bulvár zase až tak zajímaví,” naznačuje Jiří Bartoška bohémské pozadí svých hereckých začátků.

Jiří Bartoška

Před kamerou debutoval jako charismatický pravěký krasavec Sokol (starší kamarád Havranpírka) ve filmové trilogii Osada Havranů, Na velké řece a Volání rodu. Jeho hereckým osudem se ovšem spíše než dobrodružní hrdinové z pravěku stali soudobí profesionálové s vysokoškolskými tituly, kteří v rámci socialistických mantinelů řeší osobní a pracovní dilemata: Jako inženýr Jošt ve filmu Katapult se pokusil prožívat několik paralelních milostných románků. Jako soudce Oliva v seriálu My všichni školou povinní byl otcem adoptivního nezbedy s lehkou mozkovou dysfunkcí (vzpomínáte: "Jůů, veverka!"). Jako doktor Skalka v seriálu Sanitka pro změnu bojoval s leukémií, takže jediné oko nezůstalo suché. "Jasně ta doba byla taková, jaká byla, ale nemůžete ji brát jen negativně, kvůli tomu, že tady byli komunisté. Život není plochý. Hráli jsme dobré věci v divadle, dělali i fajn filmy," konstatuje.

V roce 1989 byl ostatě jedním z prvních, kdo podepsal petici Několik vět a vystoupil na podporu Václava Havla. Porevoluční politické angažmá ovšem bez rozmýšlení odmítl: "Když jsem viděl, jak zpívá Gott s Krylem hymnu, přišlo mi to legrační. Pár lidí chtělo, abych za Ústecký kraj šel do Federálního shromáždění, ale to nebylo nic pro mě"

Jiří Bartoška

Filmový festival: Iluze versus realita

Ve veřejném životě se angažoval úplně jinak - po svém - o šest let později, když se ujal organizace Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. "Měl jsem chuť do toho jít. Možná i proto, že jsem měl trochu zkreslené představy o tom, co vlastně příprava festivalu obnáší. Žil jsem v domnění, že si v červenci vezmu smoking, dám si do něj bílou růži, rozdám úsměvy a tím moje role vlastně skončí," přiznává. "A pokud jde o filmy, byl jsem ještě naivnější: myslel jsem si, že nám prostě někdo pošle nějaký film a my ho tam promítneme."

Hned první ročník ho ale krutě vyvedl z omylu. Festival se pro něj od té doby stal adrenalinovou disciplínou, která ho zaměstnává po většinu roku.
O to důležitější je pro něj stabilní rodina: “Rodina pro mě znamená hlavně zázemí. Kdybych ji neměl, asi bych byl už dávno mrtvý.  Když moje žena Adélka, která je archeoložka, odjela na celé léto kopat, tak jsem si vždy říkal: ať už se konečně vrátí, nebo umřu. Rodina je pro mě opravdu důležitá. Při tomhle nasazení by to bez zázemí ani nešlo.”

Jiří Bartoška je zkrátka český hollywoodský idol s dokonale nehollywoodským rodinným životem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky