Život je někdy skutečně plný ironie. Jen krátce po tom, co Jiří Bartoška představil nový seriál České televize s trochu cynickým názvem Smysl pro tumor, ukázalo se, že bude tak trochu ze života. 

„Byla to vzpomínka na to, když jsem měl rakovinu před šesti lety, když jsem neměl vlasy,“ uvedl pro Blesk.cz ke své roli Antonína Vaňka. Ten podle scénáře umírá na rakovinu mozku a snaží se bojovat do poslední chvíle. „Vzal to překvapivě rychle, přestože věděl, že půjde dohola a bude půl roku vypadat, že se mu vrátila rakovina,“ prozradila Blesku režisérka Tereza Kopáčová, která v tu dobu dost možná netušila, jak moc blízko realitě se Bartoška v roli nachází.

Bartoška se má léčit v motolské nemocnici

Ještě v létě sice Jiří Bartoška tvrdil, že je z rakoviny úspěšně vyléčený, obrat o 180 stupňů na sebe ale nenechal dlouho čekat. “Můžeme potvrdit, že prezident MFF Karlovy Vary v současné době absolvuje onkologickou léčbu,“ sdělila mluvčí festivalu Uljana Donátová. Populární herec má nyní podstupovat léčbu v pražské motolské nemocnici a zatím nepodstoupil žádnou další operaci. Další informace již mluvčí poskytnout odmítla.

Před zahájením letošního filmového festivalu sužovaly Bartošku zdravotní problémy. “Pan Bartoška prodělal virózu kombinovanou s bakteriální infekcí. Potřeboval dlouhodobě antibiotika, proto byl v nemocnici a teď má dechovou rehabilitaci,” sdělil tehdy pro CNN Prima News jeho ošetřující lékař Robert Lischke. Poprvé se tak prezident KVIFF nemohl zúčastnit zahájení. Na akci dorazil později přímo z nemocnice a s kanylou v ruce. Zda jeho znepokojivý stav souvisel s jeho nynějším onemocněním, ale v tuto chvíli není jisté.

Když rakovina v případě Jiřího Bartošky udeřila poprvé, našli mu ji lékaři v roce 2014. Jednalo se přitom o rakovinu mízních uzlin v mezihrudí. Tehdy se zrovna schylovalo k natáčení seriálu Já, Mattoni, herec ale pociťoval neobvykle velkou únavu. Po sérii vyšetření proto absolvoval biopsii v motolské nemocnici, kde se léčí i nyní a právě tam se z úst lékařů dověděl nepříjemnou zprávu. Spekulovalo se nejprve o problémech se slinivkou, až později vyšlo najevo, že se jedná právě o onkologické onemocnění. Jiří Bartoška tehdy podstoupil léčbu chemoterapií.

Pokračování Teorie tygra v ohrožení

Je možné, že o zdravotních problémech ví Jiří Bartoška již delší dobu. Kromě seriálu Smysl pro tumor totiž dostal nabídku, kterou by za normálních okolností dost pravděpodobně neodmítl. Týkala se role svérázného veterináře v pokračování úspěšné komedie Teorie tygra.

„Zatím jsem to odpískal, že to dělat nebudu, protože jsem si opravdu chtěl odpočinout,“ sdělil Bartoška zhruba před půl rokem. „Takže jsem říkal – hele, tak to třeba můžu natočit na jaře,“ uvedl tehdy herec, kterému se tato pracovní pauza nyní vzhledem k léčbě jistě velice hodí.

Související články