Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jim Lovell: Zažil drama v Apollu 13

Zdroj:

Žádná vesmírná mise, byť její hlavní cíl, přistání na Měsíci, se nezdařil, nebyla dramatičtější než let Apolla 13. Posádku vedl Jim Lovell (84), na palubě byli ještě John Swigert a Fred Haise.

Před necelými čtyřmi roky Jim Lovell uvedl: „Příběh Apolla 13 je památka na schopnost všech, kteří se na něm podíleli, dokázat takřka nemožné.“

Náhradní řešení

Start byl naplánován na 11. dubna 1970, o dva dny později se v řídícím středisku ozvalo proslulé: „Houstone, máme problém…“ Zpočátku rutinní let, který se odehrával jen za chladného zájmu veřejnosti, už poněkud unavené ze závodů mezi Američany a Sověty o to, kdo v čem bude na orbitu zase první, se proměnil v bitvu o holé životy.

Posádka zjistila, že jedna z kyslíkových nádrží je prázdná a z další její obsah uniká, což mohlo mít fatální důsledky, protože kyslík nesloužil jen k dýchání, ale rovněž k výrobě elektřiny a vody.

„Kromě jiného jsem jako palivo používal střelný prach…“ Vystudoval námořní akademii, sloužil jako pilot během války v Koreji, a když Američané začali vybírat první astronauty, samozřejmě se přihlásil. Nejprve ho sice nevzali, ale svého snu se nevzdal a napodruhé už uspěl.

Do vesmíru se poprvé podíval v roce 1965, za výjimečnou považuje svou účast v misi Apollo 8 v roce 1968, která se do dějin zapsala jako první oblet Měsíce lidskou posádkou. Po událostech s Apollem 13 se už do vesmíru nevrátil.

Stal se ředitelem technických aplikací v Johnsonově kosmickém středisku, v roce 1973 z NASA definitivně odešel. Poté vedl několik společností, cestoval a zúčastnil se mnoha besed.

V poslední době se tento slavný muž s českými kořeny (jeho maminka se za svobodna jmenovala Blanka Mašková a její rod pochází z Lukavice u Plzně) přiřadil k plejádě astronautů, kteří kritizovali přístup Obamovy administrativy k cestám na Měsíc.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky