Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

J. Mercado: Topmodelka se svalovou dystrofií. Žije naplno, nemá už příliš času

Jillian Mercado
Jillian Mercado
Zdroj: Profimedia
Více v galerii
Jillian Mercado

Zdraví není samozřejmost. Jillian Mercado (33) musí žít s vážnou nemocí. Nevzdala se a dnes se pomalu vyrovnává modelkám, ke kterým už od dětství vzhlížela. 

Krůček po krůčku

Jillian Mercado (33) se narodila v New Yorku, její otec byl prodavač obuvi a matka švadlena. Má dvě mladší sestry, ale jen u ní se projevila svalová dystrofie, která jí znemožňuje chůzi a upoutala ji na invalidní vozík. Tato nemoc se nedá léčit a je smrtelná.

Hodně času trávila se svou matkou, která v ní probudila lásku k módě. Nemohla být se svými kamarády venku a většinu dne proseděla u televize a sledovala Fashion TV. Hltala přehlídky a rozhovory o návrhářích a modelkách. Chtěla být jednou z nich. Nedokázala se postavit, ale nikdy se svého snu nevzdala. 

Rodina ji finančně podporovat nemohla. Díky své vůli, píli a trpělivosti se ale Mercado prodrala k místu stážistky pro magazíny Veranda a Allure. Tam vydržela několik let, získala spoustu cenných kontaktů a zkušeností. Uvědomovala si, že ji nemoc limituje. Chtěla se stát módní redaktorkou. 

Hvězda 

Zlom přišel v roce 2013. Značka Diesel vyhlásila celosvětový casting přes web Tumblr a pro svou příští kampaň hledala jedinečné osobnosti. Po lehkém nátlaku svých přátel Mercado vyplnila krátký dotazník a odeslala fotografie. Na otázku, proč se přihlásila, odpověděla stručně: "Chci změnit svět." Po čase se jí ozval umělecký ředitel Nicola Formichetti s tím, že spolu s dvaadvaceti modelkami postoupila. Byla to pro ni životní meta a nabídka, která se neodmítá. Měla rudou rtěnku, platinový sestřih na kluka a po letech se za invalidní vozík nestyděla. Nemohla uvěřit, že se slavná značka rozhodla zrovna pro ni. Mohla ale upozornit na to, že každý má šanci na chvilku slávy. Několik měsíců byly na všech prodejnách fotografie a inspirativní rozhovor s Jillian, který měl lidem otevřít oči a naučit je respektu k ostatním. Díky této spolupráci se o Mercado dozvěděl celý svět. Její hendikep pro ni konečně nebyl překážkou. 

O dva roky později se dostala do "rodiny" IMG Model. Je to agentura, která zastupuje takové hvězdy jako Heidi Klum (47), Gisele Bündchen (40), Bellu Hadid (23), Kate Moss (46) a matku Elona Muska (49) Maye (72). 

Má kolem deseti přehlídek za měsíc, pendluje mezi New Yorkem a Los Angeles, fotí pro Nordstrom, spolupracovala s Beyoncé, na půdě OSN chrání práva osob se zdravotním postižením a všechny výzvy, kterým musí čelit, sdílí na sociálních sítích. Na jedné straně žije jako všichni ostatní v jejím věku, má kolem sebe spoustu přátel a pravidelně jezdí na nevadský festival Burning Man. Na straně druhé se pohybuje mezi celebritami a lidé v ní vidí inspiraci. Dostala pozvánku na oscarový večírek a potkala se s Leonardem DiCapriem (45) a Rihannou (32). 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky