Když v pondělí 6. září obletěla svět zpráva o úmrtí legendárního herce Jeana-Paula Belmonda, bylo jasné, že mu jeho rodná Francie vystrojí velkolepé rozloučení. A přesně tak se stalo. Herci se dostalo výjimečné pocty, neboť mu francouzská vláda přichystala veřejné rozloučení na nádvoří pařížské Invalidovny. O exkluzivitě obřadu hovořil fakt, že se právě v pařížské Invalidovně konají převážně pohřby a smuteční ceremoniály vojáků. Na pietní místo dorazily tisíce lidí, aby legendě francouzského filmu vzdaly hold.

Promluvil prezident, lidé plakali

Jedním z největších obdivovatelů Belmonda byl dle všeho i francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten se s hercem i přátelil a často jej navštěvoval. Během ceremoniálu byl v jeho tváři vidět smutek a žal. „Jean-Paul Belmondo byl hrdinou tisíce tváří. Jeho kariéra lidi oslňovala a každý si v něm našel kousek sebe. Byl nadžánrový, nadčasový a dokázal překonat všechny překážky,” prohlásil Macron podle iROZHLASU ve svém projevu na prostranství pařížské Invalidovny.

„Byl to úžasný člověk, který se dotkl tisíců životů. Šest desetiletí jeho života se stalo součástí našeho života. Stárli jsme s ním. Byl osobností, která překročila veškeré bariéry, spolu s dalšími určoval podobu kinematografie,” dodal ještě francouzský prezident.

Nejdojemnější chvíle

Zdá se, jako by se smrtí Belmonda přišla Francie i o kus sebe. A tamní obyvatelé si jsou této skutečnosti vědomi. Ohromná účast na jeho posledním rozloučení jen svědčí o tom, nakolik populární herec byl. Nešlo však jen o Francouze, kdo se na pietní místo vydal. Hold totiž přišli Belmondovi vzdát lidé z celého světa. Tváře mnohých svíral výraz smutku, stesku a množná i beznaděje. Kdo však ustál projevy některých z osobností a slzy se mu podařilo udržet, na konci už se to podařilo jen málokomu.

V samém závěru obřadu totiž čestná stráž vynášela Belmondovu rakev za zvuku ústřední melodie z filmu Profesionál, ve kterém si herec před více než čtyřiceti lety střihl hlavní roli. Právě tento okamžik dostal mnohé takřka na kolena.

Související články