Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Herecká ikona v sobě nosí trauma: Jean-Paul Belmondo neměl lehký život

Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo
Zdroj: Profimedia
Jean-Paul Belmondo

Filmový a divadelní herec Jean-Paul Belmondo patří k nejznámějších hercům všech dob. Kdysi nenápadný Francouz, o kterém mnozí tvrdili, že je tak ošklivý, až je hezký, se dokázal dostat z pubertálního rebela na jednoho z nejuznávanějších umělců. Jaký je jeho příběh?

Jean-Paul Belmondo, kterému se později ve Francii přezdívalo Bébel, se narodil do rodiny přistěhovalců z Alžírska, kteří se počátkem 20. století vydali hledat práci a štěstí do Evropy. Oba jeho rodiče byli umělci - otec sochařem a matka malířkou. Již odmalička Bébal tíhnul ke sportu, a to hlavně k boxu, ve kterém navíc nesmírně vynikal. K umělecké činnosti ho nakonec museli dotlačit rodiče. 

Průlom v kariéře

Jako většina herců i Bébel začínal s malými a bezvýznamnými roličkami, ať už ve filmu nebo v divadle. Divadlo ho však bavilo o něco více a smysl postrádající a nevýrazné role ve filmu ho začaly znechucovat. Pak ale přišel velký zlom. V roce 1960 totiž ztvárnil hlavní úlohu ve filmu U konce s dechem režiséra Jeana-Luc Godarda. A tak se zrodila hvězda.

Následovalo obrovské množství nejrůznějších rolí, za které herec sklízel nemalé úspěchy. Ženy ho milovaly a muži se mu chtěli podobat. Mezi jeho nejznámější snímky patří Horalka, Siréna od Mississippi, Muž z Acapulca nebo Lovec hlav. V pozdějších letech se Bébel dokonce dočkal svého autobiografického snímku Belmondo par Belmondo, a dokonce získal Zlatou palmu za celoživotní přínos filmu.

V osobním životě tak úspěšný nebyl

Ženy a dívky padaly Belmondovi k nohám. Milovaly ho a jeho fotografiemi si nejedna slečna zdobila svou ložnici. Přesto se mu nedařilo najít tu pravou. Za svou život byl dvakrát ženatý a obě manželství skončila rozvodem. Dočkal se celkem čtyř dětí, z nichž bohužel jedno tragicky zahynulo. 

Nejstarší dcera Patricia ve svých šestatřiceti letech zahynula při požáru. Tato ztráta Bébela velmi poznamenala. 

Jeho nejmladší dcera se narodila v roce 2003 a bok po boku by si je kdekdo dokázal splést s vnučkou a jejím dědečkem. V době narození dcery totiž bylo Bébelovi sedmdesát let.

Osobitý styl

Kromě svého hereckého talentu na sebe Jean-Paul Belmondo upozorňoval také svým vytříbeným stylem. Dodnes je považován za ikonu nejen filmového průmyslu, ale také módy. Jako ležérní styl a nedbalá elegance byly doslova nadčasové a inspirovaly desítky módních návrhářů

Oblékal se nekonvenčně a netradičně. Zpočátku mohl jeho styl oblékání na spoustu lidí působit zvláštně, neboť nedbalá elegance nebyla v té době natolik rozšířena. Jak se však stával větší hvězdou, začali jej muži a chlapci postupně kopírovat.

Život po roce 2000

Do konce 20. století si zahrál v mnoha různých rolích. V novém tisíciletí však už nedostával tolik nabídek. Nějakou dobu se navíc musel šetřit, a tak dost možná neměl na natáčení ani pomyšlení. V roce 2001 jej totiž na dovolené na Korsice postihla mozková příhoda. Šest dní ležel v pařížské nemocnici v kritickém stavu a následně se stáhnul do ústraní.

V roce 2008 se pokoušel o herecký comeback, avšak snímek Muž a jeho pes se nedočkal výrazného uznání. Herec však doufá, že si ještě naposledy zahraje nějakou významnou roli, která by ho opět vystřelila na vrchol. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky