Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pohřeb se zatím nekoná: Jean-Paul Belmondo se dočká unikátní pocty

Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo
Zdroj: Profimedia
Jean-Paul Belmondo

Nejen Francie, ale i celý svět truchlí nad ztrátou jedné z největších ikon filmu. Právě rodná země herce Jeana-Paula Belmonda si pro svůj národní poklad připravila poctu, které se dostane opravdu jen hrstce těch nejvýznamnějších osobností. Fanoušci se totiž budou moci se svým idolem rozloučit během státního ceremoniálu v pařížské Invalidovně. 

Patří k těm nejznámějším hercům vůbec, během své kariéry si získal srdce milionů diváků po celém světě a často býval posazován na stejnou příčku jako například James Dean či Marlon Brando. Jean-Paul Belmondo byl zkrátka hvězdou první velikosti a jeho úmrtí oplakává celý svět. Podle Novinek byl herec v posledních měsících svého života už velmi unavený, nakonec pak Belmondo ve věku osmaosmdesáti let 6. září 2021 naposledy vydechl. Zemřel poklidně. 

Jeho smrt zasáhla všechny

Ihned poté, co se na veřejnost dostala informace o úmrtí Belmonda, začaly tisíce lidí na sociálních sítích vyjadřovat smutek nad jeho ztrátou. Výjimkou nebyl ani francouzský prezident Emmanuel Macron, který herce označil za národní poklad a vznešeného hrdinu. 

Pohřeb Belmonda se uskuteční v pátek 10. září. Ještě předtím se mu však dostane ve čtvrtek od Francie mimořádné pocty. Jak uvedl web iDNES, o ceremoniál v pařížské Invalidovně se dost možná postaral i sám prezident Macron, který měl Belmonda velmi rád jako herce i jako člověka. Obřady v Invalidovně jsou totiž běžně určeny jen pro vojáky. 

Obrovská pocta

Ceremoniál na nádvoří pařížské Invalidovny je obrovskou událostí. I proto pozůstalí herce zprvu váhali nad tím, zda jde o nejšťastnější volbu. Rodina si totiž přála mnohem prostší rozloučení. Není tedy zcela jasné, zda obřad proběhne tak, jak bývá pravidlem. 

Obřady konající se na nádvoří Invalidovny běžně zahrnují několik fází. Na začátku složí zemřelému poctu vojáci, následuje prezident, který si prohlédne nastoupené armádní jednotky, příjezd rakve a poté také projevy pozůstalých. Nakonec republikánská garda vynese rakev do středu čestného dvora. 

Fanoušci, kamarádi i rodina Jeana-Paula Belmonda se budou moci s králem francouzské kinematografie rozloučit v pařížské Invalidovně ve čtvrtek 9. září od 16:30. Ceremoniál bude taktéž přenášen živě. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU