Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zapomenutá Jarka Schallerová. Zazářila nejen v Homolkových. Nyní už filmy netočí

Jaroslava Schallerová
Jaroslava Schallerová
Zdroj: Profimedia
Jaroslava Schallerová

V 70. letech nebyl nikdo, kdo by ji neznal. Jaroslava Schallerová byla opravdovou hvězdou. Slávu si užívala už od svých třinácti, kdy účinkovala ve filmu Valerie a týden divů. Právě tam potkala svoji životní lásku. O devět let starší Petr na ni však počkal a v jejích dvaceti si ji skutečně vzal. Kde je jí konec nyní?

Jaroslava Schallerová si zahrála ve více než padesáti filmech. Točila po boku takových velikánů jako Jiří Menzel nebo Vlastimil Brodský. Herečkou přitom doopravdy nikdy být nechtěla. „K filmu Valerie a týden divů jsem se dostala konkurzem. S mojí kamarádkou jsme si odpoledne vyšly a po několika kamerových zkouškách a po 1 500 děvčatech jsem vyhrála a hrála jsem Valerii,“ svěřila se v rozhovoru Schallerová na youtubovém kanále.

Na natáčení vzpomíná jako na velké dobrodružství. Konec konců bylo jí třináct let. „Texty jsem se učila dobře, nebyl tam žádný problém. Bylo to natáčení hlavně o prázdninách, takže se mi to moc líbilo, protože jsem je vyplnila hravou formou. Moji rodiče z toho byli trošičku překvapení, protože vůbec netušili, že jsem na nějakém konkurzu byla. Moje maminka, vzhledem k tomu, že jsem byla nezletilá, se mnou probíhala celým natáčením,“ smála se Schillerová.

Při natáčení filmu se zamilovala

Osud si pro ni připravil také překvapení. „Hezká vzpomínka je pro mě, že jsem se tam poprvé zamilovala a bylo to vlastně na celý život, protože po letech jsem se s tím člověkem setkala a jsem s ním dodnes, takže to je úžasný,“ uculuje se bývalá herečka.

Její současný muž, Petr Porada, byl tehdy o devět let starší než ona. Byl akrobatem a cvičil na bradlech. Když ji pak už jako dospělou potkal, nemohl si pomoc. Během filmu spolu ale ještě nic mít nemohli. Z toho by totiž její rodiče asi neměli radost. Už takhle maminka Jarky zažívala krušné chvíle.

Ve filmu je totiž scéna, kdy hlavní hrdinku upalují. „Moje maminka byla při natáčení. Nepije, nekouří, ale při té scéně, kdy je Valerie obvázaná kolem sloupu a zapalují ji, tak stála v davu a jedna paní říká: Oni dostali zaplaceno, ta holka bude upálená, to musí být natur. Takže nejenom, že moje maminka do sebe nalila panáka, ale musela i odejít. Bylo to pro ni nepříjemný,“ svěřila se Jaroslava.

Scéna s ohněm

Scénu s ohněm nebylo dle Schallerové vůbec snadné natočit. „Ta scéna u ohně měla několik etap. Jedna je, že Valerie stála na tom, co se zapaluje. Přišlo se však na to, že to vzplane velice rychle, takže se to muselo natočit tak, že jsem stála za tím ohněm, takže za mnou byl oheň i přede mnou byl oheň. Strašně to křupalo a odlítávaly takový kousíčky, které pálily a pálily všechny kolem mě i včetně mě,“ popsala ohnivou scénu bývalá dětská hvězda.

Její kariéra se tím rozjela na plné obrátky. Po skončení natáčení se nabídkami nestačila probírat. „Když to skončilo, dostala jsem nabídku z Maďarska a odjela jsem tam dělat herecké zkoušky. Neměla jsem čas přemýšlet nad tím, že skončila Valerie, protože začalo něco jiného. Bylo mi jen smutno po těch lidech, se kterými jsem točila,“ tesknila Schallerová. Už na základní škole byla na roztrhání.

„Točila jsem v Maďarsku, v Německu jsem točila různé koprodukční filmy. I v Polsku. Bohužel jsem měla smůlu v tom, že filmy se v té době zakazovaly, takže spoustu toho, co jsem natočila, je dodnes v šuplíku a nespatřilo to světlo světa,“ dodala Jaroslava.

Později se hlásila na konzervatoř, kam ji, jelikož byla dle nich zkažená filmem, nevzali. Profesionální herečkou se tedy nikdy nestala. Filmových příležitostí ubývalo a ubývalo, až nakonec Jaroslava skončila u reklam. Našlápnuto měla přitom tak pěkně.

Zahrála si ve filmech jako Kačenka a Zlatovlásek, Cirkus v cirkuse, Dva muži hlásí příchod, Třicet panen a Pythagoras či Homolka a tobolka. Pak dala přednost rodinnému životu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU