Jaroslav Flegr komunikuje s veřejností o pandemii skrze svůj Facebook, kam pravidelně dodává informace týkající se koronaviru a jeho šíření.

Evoluční biolog nevidí situaci příliš optimisticky a je přesvědčen, že nás čekají ještě náročné časy. Mimo jiné Flegr sdílí se svými sledující různé grafy a analýzy, odkud je ale čerpá a jsou jeho zdroje ověřené?

"Čerpám z veřejných zdrojů, tu a tam mi někdo zašle i vlastní analýzy nebo data, ale i ty ve většině případů vycházejí z veřejných zdrojů. Jednu dobu byla všechna data velmi dobře dostupná, dnes je to s nimi trochu horší, ale pořád jsou k dispozici a čerpat z nich může v podstatě každý," prozradil vědec ve svém rozhovoru pro Refresher. Proč se ale vůbec Flegr rozhodl své názory na covid šířit dál?

Flegr už několik měsíců sdílí na svém Facebooku různé děsivé, leckdy až apokalyptické předzvěsti, proč se k tomuto kroku rozhodl?

"Mám to tak trochu v popisu práce, skoro 20 let přednáším evoluční parazitologii, jejíž součástí je také epidemiologie a tím pádem jen nyní popularizuji věci, o kterých již roky vykládám studentům. Třeba, jak by vypadala pandemie, jak by vypadalo její šíření, jak se budou měnit vlastnosti viru a podobně. To, co bylo roky abstraktní součástí učebnic, začalo být loni velmi aktuální, a proto jsem se rozhodl začít edukovat veřejnost prostřednictvím svého kocoura Micíka," přiznal Flegr po výše zmíněný web.

Prostřednictvím sociálních sítí prý vědec dosáhl šíření svých názorů i do veřejného prostoru. "A abych se přiznal, na podzim mi už nešlo jen o veřejnost, ale i o to, jak prostřednictvím novinářů sledujících můj Facebook podstrčit důležité informace lidem, kteří o dalším postupu rozhodují," uvědomuje si Flegr, že jeho názory zajímají mnoho lidí. Podle něj je situace s pandemií stále velice vrtkavá a rozhodně nemáme nic pod kontrolou.

"Dokážu odhadnout, jak se bude chovat virus, ale nedokážu předpovídat, jak se budou chovat politici. Například, že budou v klidu přihlížet tomu, jak exponenciálně roste počet nakažených a nešlápnou na brzdu," sdělil Jaroslav Flegr své obavy Refresheru.

"Milý Micíku, mnohé nasvědčuje tomu, že vláda či ministerští úředníci se loni v tichosti rozhodli, že nás řízeně promoří. Rozvolňováním a utahováním opatření vyvolají další tři až čtyři vlny epidemie, během kterých prodělá infekci a získá imunitu asi 60% obyvatelstva. Zároveň tím ubude významné procento ohrožených osob v domovech seniorů i mimo ně, tedy osob, které z veřejných rozpočtů nyní více čerpají, než do nich přispívají," předpovídá na svém Facebooku vědec nemilé zítřky.

K jakým dojde v příštích dnech rozvolněním a zda se nakonec chmurné vidiny biologa naplní, na to si budeme muset počkat.