Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaroslav Flegr: "Čekají nás tři až čtyři další vlny covidu!"

Jaroslav Flegr
Jaroslav Flegr
Zdroj: Profimedia

Jaroslav Flegr se pravidelně vyjadřuje k dění kolem pandemie koronaviru a předvídá, jakým směrem se bude šíření viru ubírat. Biolog je přesvědčen, že to nejhorší ještě nemáme zdaleka za sebou.  

Jaroslav Flegr komunikuje s veřejností o pandemii skrze svůj Facebook, kam pravidelně dodává informace týkající se koronaviru a jeho šíření.

Evoluční biolog nevidí situaci příliš optimisticky a je přesvědčen, že nás čekají ještě náročné časy. Mimo jiné Flegr sdílí se svými sledující různé grafy a analýzy, odkud je ale čerpá a jsou jeho zdroje ověřené?

"Čerpám z veřejných zdrojů, tu a tam mi někdo zašle i vlastní analýzy nebo data, ale i ty ve většině případů vycházejí z veřejných zdrojů. Jednu dobu byla všechna data velmi dobře dostupná, dnes je to s nimi trochu horší, ale pořád jsou k dispozici a čerpat z nich může v podstatě každý," prozradil vědec ve svém rozhovoru pro Refresher. Proč se ale vůbec Flegr rozhodl své názory na covid šířit dál?

Jaroslav Flegr Jaroslav Flegr Zdroj: Profimedia

Flegr už několik měsíců sdílí na svém Facebooku různé děsivé, leckdy až apokalyptické předzvěsti, proč se k tomuto kroku rozhodl?

"Mám to tak trochu v popisu práce, skoro 20 let přednáším evoluční parazitologii, jejíž součástí je také epidemiologie a tím pádem jen nyní popularizuji věci, o kterých již roky vykládám studentům. Třeba, jak by vypadala pandemie, jak by vypadalo její šíření, jak se budou měnit vlastnosti viru a podobně. To, co bylo roky abstraktní součástí učebnic, začalo být loni velmi aktuální, a proto jsem se rozhodl začít edukovat veřejnost prostřednictvím svého kocoura Micíka," přiznal Flegr po výše zmíněný web.

Prostřednictvím sociálních sítí prý vědec dosáhl šíření svých názorů i do veřejného prostoru. "A abych se přiznal, na podzim mi už nešlo jen o veřejnost, ale i o to, jak prostřednictvím novinářů sledujících můj Facebook podstrčit důležité informace lidem, kteří o dalším postupu rozhodují," uvědomuje si Flegr, že jeho názory zajímají mnoho lidí. Podle něj je situace s pandemií stále velice vrtkavá a rozhodně nemáme nic pod kontrolou.

Jaroslav Flegr Jaroslav Flegr Zdroj: Profimedia

"Dokážu odhadnout, jak se bude chovat virus, ale nedokážu předpovídat, jak se budou chovat politici. Například, že budou v klidu přihlížet tomu, jak exponenciálně roste počet nakažených a nešlápnou na brzdu," sdělil Jaroslav Flegr své obavy Refresheru.

"Milý Micíku, mnohé nasvědčuje tomu, že vláda či ministerští úředníci se loni v tichosti rozhodli, že nás řízeně promoří. Rozvolňováním a utahováním opatření vyvolají další tři až čtyři vlny epidemie, během kterých prodělá infekci a získá imunitu asi 60% obyvatelstva. Zároveň tím ubude významné procento ohrožených osob v domovech seniorů i mimo ně, tedy osob, které z veřejných rozpočtů nyní více čerpají, než do nich přispívají," předpovídá na svém Facebooku vědec nemilé zítřky.

K jakým dojde v příštích dnech rozvolněním a zda se nakonec chmurné vidiny biologa naplní, na to si budeme muset počkat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky