Že psychika má na lidské zdraví nemalý vliv, v dnešní době snad nikdo včetně lékařů nerozporuje. Svým posledním výrokem v rozhovoru s Čestmírem Strakatým však Jaroslav Dušek nejspíš přece jen šlápl vedle. Nemocné onkologickým onemocněním totiž označil za lidi, kteří nemají rádi život.

“Ten člověk nemá rád život, nemá rád sám sebe,” prohlásil herec s tím, že zodpovědnost za své vlastní zdraví nese člověk především sám a onemocnění rakovinou přirovnal v podstatě k dobrovolné sebevraždě.

Toto velmi svérázné prohlášení pochopitelně nezůstalo bez reakce. Vyjadřují se k němu jak lidé na sociálních sítích, tak řada známých osobností, včetně ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který k Duškově výroku vydal prohlášení.

Proti ezoblábolům se musíme vymezit

“Je potřeba se jasně vymezit proti podobným ezoblábolům, které se v mých očích rovnají tomu, co tady plácají různí proruští trollové a dezinformátoři. Prosím vás, rakovina není vědomá sebevražda z vlastního rozhodnutí. Sebevražda je věřit podobným blábolům, odmítat léčbu a ignorovat prevenci. Právě posílení prevence a motivace k ní pravidelně řeším s odbornými společnostmi i pojišťovnami. A tyto hloupé výroky tomuto úsilí skutečně nepomáhají,” uvedl ministr zdravotnictví na Twitteru.

Pro Kafe.cz o tématu pohovořila lékařka Kateřina Cajthamlová. Tu televizní diváci znají především z pořadů o hubnutí a zdravém životním stylu, v poslední době se ale lékařka interní medicíny věnuje především zdraví obecně a jeho souvislostem s duševní pohodou. K Duškově výroku proto měla co říci.

Prohlášení Jaroslava Duška je neetické

“Říkat komukoliv, že si nějak může za svou rakovinu, je hrubě neetické. Člověk samozřejmě sestává i z duše, ale také z těla. Stejně jako říkat, že vše je pouze medicínské příčiny, je nesmysl tvrdit, že vše je pouze duchovní příčiny. Oba tyto faktory by měly být v rovnováze,” vysvětlila na úvod odbornice na zdravý životní styl s tím, že existují různé přístupy k životu a zatímco někdo razí dualismus, tedy že roli hraje jak fyzično, tak duchovno, Jaroslav Dušek zřejmě bude monista - tedy že vše vysvětluje pouze duchovní stránkou věci.

“Je ale pravda, že některá onemocnění mohou s duševním stavem pacienta souviset. Například pokud se někdo bude hodně vztekat celý život, bude mít zvýšenou míru stresových hormonů a je poté více ohrožen například infarktem nebo mrtvicí. Stejně tak, pokud vezmeme v úvahu, že některá nádorová onemocnění mohou souviset s dlouhodobými zánětlivými projevy v těle, lze říci, že i zde bude hrát roli životní styl. Rozhodně ale nemůžeme říci, že takový člověk skutečně onemocní, jedná se pouze o zvýšení pravděpodobnosti. Roli hrají také vrozené dispozice,” uvedla Kateřina Cajthamlová dále.

Související články