Rozdával radost na všechny strany. Nebyl snad nikdo, kdo by se jeho hereckému umu nesmál. Jaroslav Čejka byl mim a uměl napodobit cokoli. Nejznámější byl pak jako Pan slepice, jak se mu ostatně přezdívalo. Nic z toho Čejka už nepředvádí. Žije totiž osamocen v domově důchodců, kde ho po malých kouskách ničí Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Sám je zejména proto, že nemá děti a kamarádi o něj zřejmě nestojí. Jediný, na koho byl opravdu fixován, byla jeho matka Marie Kohoutová, která zemřela ve 104 letech. Čejka se jí tak moc nechtěl vzdát, že její urnu s popelem neuložil na hřbitov, ale vystavil si ji v pokoji na parapet.

Přátelé ho příliš nenavštěvují

Část jeho rodiny žije v daleké cizině a cestu za slavným mimem vážit nechce. „Nikdo ho nenavštěvuje, všichni se na něho vykašlali – a to někteří kolegové bydlí poblíž,“ svěřil se Blesku jeho poslední kamarád Olda Baluš, jenž na něho nikdy nezanevřel.

Sám přiznává, že se bojí, kdy Čejka odejde do nebe. Jsou chvíle, kdy to s ním nevypadá vůbec dobře, má však ale i světlé momenty, které Baluše těší. „S Jardou je to jak kdy. Někdy mám pocit, že ho vidím naposledy, jindy zase jako by ožil. Jsem rád, že ho neopustila chuť k jídlu, ba naopak, jí jak nezavřený! Po obědě třeba ještě sní dva banány, dvoje rybičky v oleji a na to ještě dva jogurty,“ popisuje Baluš denní rituály svého celoživotního přítele.

Jaroslav Čejka má na svém kontě nejméně dvacet českých filmů, ve kterých vystupoval. Kromě Pana slepice uměl skvěle napodobovat i zpěvačku Tinu Turner. V roce 2007 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru tanec a balet.

Pan slepice

Mezi jeho nejznámější filmy patří Kdyby tisíc klarinetů, Alibi na vodě, Revue v mlze, Pan Tau, Revue pro následníka trůnu nebo O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Nijak se netajil tím, že je gay a celý život se staral o svoji matku, ke které měl velmi silný vztah.