Známý herec začínal každý den tím, že se nalíčil. „Mám pak lepší pocit,“ uvedl v pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím. I když se Čejka nikdy netajil tím, že je bisexuál, před maminkou, se kterou žil až do její smrti, o svojí odlišné orientaci nikdy nemluvil. Maminka Marie mu totiž dala jasně najevo, že si nepřeje, aby si domů přivedl manželku nebo partnera. „Žárlila na mě a chtěla mě chránit,“ připustil herec v televizním pořadu 13. komnata. Když v roce 2008 Čejka získal divadelní Cenu Thálie, musel mamince předem nahlásit, kde ten večer bude. „No abys nebyl v hospodě," odpověděla prý tehdy podezíravě.

S maminkou herce pojil až neobyčejně blízký vztah, říkal jí „Bolínko“ a celý život o ni obětavě pečoval. „Chtěl jsem jí vynahradit všechno, co prožila s otcem, který byl vznětlivý, i během války,“ řekl v České televizi. Podle Čejky byla jeho maminka neuvěřitelně elegantní ženou, kterou se dokonce za války snažili svádět němečtí důstojníci. Už tehdy ji ale syn dokázal ochránit. „Jakmile se jich matka chtěla zbavit, říkala mi: Křič, křič… Já vlastně hrál už odmala,“ řekl mim pro deník Aha!

Chodil s vdanou Jindrou

V době, kdy Čejka sloužil na vojně, prožil velkou lásku s Jindrou Bočkovou. „Byla Ostravačka, štíhlá a moc hezká. Chodila za mnou do kasáren. Pamatuju si taky, že měla takové hezké červené šaty,“ vyprávěl herec v rozhovoru pro deník Aha!. Krásná Jindra ale byla tehdy vdaná. Budoucí herec s ní doma nacvičoval orientální představení, při kterém ji polonahou zabalil do koberce. V tu chvíli se ve dveřích objevil manžel, který kdysi býval boxerem. Protože měl ale Jaroslava rád, nic se nestalo. Dokonce si prý na Čejku začal sám myslet. „Já jsem se mu líbil. Jindra to komentovala slovy: ‚No tak budeme trojka.‘ Prostě takové moderní manželství,“ uvedl mim.

Od rána do večera bavil celý štáb

Režisér Zdeněk Troška, který herce obsadil do role komořího v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci, prohlásil, že komika považuje za nenahraditelného člověka. „Kdyby bylo na mně, tak bych nechal Jardu Čejku naklonovat a do každé rodiny bych jednoho takovýho malýho Čejku dal,“ uvedl Troška v pořadu 13. komnata. Kromě toho režisér doplnil, že během natáčení filmu Čejka bavil celý štáb, herce i přihlížející diváky neuvěřitelnými historkami a skečemi.

Moc ale nescházelo, a herec se v legendární pohádce vůbec nemusel objevit. Jeho postavu měl totiž původně ztvárnit kolega Josef Kemr. Nakonec si ale Zdeněk Troška vybral Jaroslava Čejku a udělal dobře. Ten na natáčení rád vzpomínal i po letech. „Natáčelo se to docela dlouho. Ale líbilo se mi, jak to bylo hned na několika místech, bylo to takové pestré i pro nás herce. Třeba na tom zámku, na tom Bouzově, tam to bylo moc hezké,“ řekl pro Pražský deník.

Oblíbená slepice vznikla náhodou

Mezi jeho nejznámější čísla patří imitování slepice, které ale vzniklo naprostou náhodou. Herce totiž asi čtrnáct dní pod okny budila skutečná slepice, kterou pak začal kopírovat. „Slepic bylo asi pět, ale jedna z nich ráno kdákala a budila mě. Stěžoval jsem si kolegům v divadle, napodoboval jsem ji, až z toho vznikla tahle etuda,“ vysvětlil v pořadu Jana Krause komik.

Ve videoklipu k písničce Davida Kollera Čas nejde vzít zpátky hraje Čejka sám sebe. Píseň v době svého uvedení vzbudila obrovskou vlnu zájmu. „To nenechá člověka chladným, píseň i videoklip vyvolávají spoustu emocí. Ta písnička je jedinečná. Pak to video, opravdu z něho běhá mráz. No a když se to spojilo, zná tu někdo jakýkoliv silnější klip na světě?“ komentovali tehdy písničku fanoušci na kanálu YouTube.