Velké kritice čelil už v roce 2018, když si od ruského prezidenta Vladimira Putina medaili převzal, nyní se do něj lidé strefují ale mnohem drsněji kvůli tomu, že medaili narozdíl od jiných umělců odmítá vrátit. Zpěvák Jaromír Nohavica sice uvedl, že s jednáním Vladimira Putina nesouhlasí, vrácení medaile ovšem považuje za bezpředmětné. „Nejsem příznivcem laciných gest, vracení cen a mávání vlaječkami,” řekl zpěvák během svého koncertu. Za své rozhodnutí sklidil mnoho negativních reakcí. Kvůli tomu, že odmítá medaili vrátit, mu byly v Polsku dokonce zrušeny všechny jarní koncerty.

„Ukázalo se, že Jaromír Nohavica, který se měl objevit 3. dubna v městské instituci KMO, je osobou sympatizující s Putinem – jedním z největších zločinců naší doby. Proto rozhodnutí o zrušení tohoto koncertu bylo jediné správné, jaké mohlo být učiněno. Tváří v tvář tragédii, která se děje těsně za naší východní hranicí, kde Ukrajina bojuje s invazí ruských vojsk vyslaných Putinem, si nedokážu představit propagaci umělce, který hrdě dostává medaili od stejné osoby,” uvedl na sociální síti Marcin Krupa z katovické samosprávy.

Spolupráce s StB

Jaromír Nohavica naštval své fanoušky v minulosti hned několikrát. Vůbec nejvíce obdivovatelů ale ztratil ve chvíli, kdy se ukázalo, že spolupracoval s StB. I když spolupráci Nohavica dlouhá léta popíral, v roce 2006 se pro týdeník Respekt konečně přiznal. Hudebník Jaroslav Hutka dokonce o spolupráci Nohavici s StB napsal píseň s názvem Udavač z Těšína.

Podle textu skladby měl Nohavica udržovat blízké vztahy například s písničkářem Karlem Krylem, na kterého měl následně donášet Státní bezpečnosti. Nohavica o několik let později přiznal, že na schůzky s StB skutečně chodil, nikoho ale prý nikdy neudal.

Podpořil Okamuru

A nejlepším rozhodnutím Nohavici nebylo ani společné focení s Tomio Okamurou v dobách, kdy probíhala migrační krize. „Potkali jsme se v Ostravě s Jarkem Nohavicou, popovídali jsme si a jsem rád, že máme podobné názory na aktuální palčivé problémy. Těším se na další setkání a přeji Jarkovi, ať se daří!” uvedl ke společné fotografii na sociální síti Okamura, který byl v té době známý hlavě pro své rázné protiimigrantské postoje. Přestože ani jeden z nich nikdy neuvedl, jaké konkrétní názory je spojují, někteří z fanoušků Nohavici zpěvákovi jeho podporu k předsedovi hnutí SPD dodnes nezapomněli.

Související články