Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Japonská princezna Mako: Postavili ji před těžkou životní volbu

Zdroj: profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (16)

Japonsko patří mezi země, kde vládne řád a kompromisy se příliš nenosí. A tak i princezna Mako musela volit mezi životem v luxusu a životní láskou.

Jak dál?

Princezna Mako letos oslaví 28. narozeniny a už musela uskutečnit rozhodnutí, které zásadně ovlivní její život. Až čas ukáže, bylo-li správné. V její rodné zemi se přešlapy netolerují a většinou už není cesty zpátky.

Ukaž, co v tobě je!

Na Leicesterské univerzitě se seznámila s Keiem Komurou. Pro dívku mimo aristokratické kruhy by to byl jeden z nejkrásnějších dnů v životě, ale pro japonskou princeznu ne. Pár musel projít přes nevlídné očko císařské rodiny a obhájit nejen svoje city, které se neberou až tak vážně, ale především životní vize a plány. To bylo pro mladého a neurozeného muže novinkou.

Princezna Mako a Kei Komura se vezmou příští rok.

Rodiče princezny "donutili" Keia ke studiu práv na newyorské univerzitě a k vyřešení finančních sporů, se kterými jeho rodina bojuje. Se studiem neměl problém a ihned se přihlásil, ale rodinnou atmosféru jen tak zkrotit nedokáže. Možná i to je důvod, proč se svatba posouvá až na rok 2020, když původní plán byl o dva roky rychlejší. Než aby Japonci přiznali barvu, to se radši zabalí do argumentů, které pokulhávají na jednu nohu. Pravdou ale zůstává, že měli napilno, když letos v květnu předával císař Akihito vládu svému synovi Naruhitovi.

Princezna Mako přijde svatbou o titul.

O tolik chudší

Málokdo by v dnešní době podstoupil tak zevrubný výslech jen kvůli lásce. Situace je horší o to, že princezna sňatkem s mužem mimo aristokratické kruhy padne mezi "prostý lid", přijde o tituly, o možnost bydlet v paláci, účastnit se společenských akcí a nárok na trůn. Ten by ji čekal jen jako ženu císaře, protože ženy už v roce 1947 pozbyly práva stát se jeho dědičkou.

Po boku urozeného muže by možná měla v paláci svůj pokoj, ale na metu nejvyšší by beztak nedosáhla. Projde-li Kei nakonec přísným výběrovým řízením a svatba se příští rok uskuteční, bude další v řadě, kdo dal předsudkům aristokracie ránu přes prsty.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky