Minulý rok oslavil Janek Ledecký jednašedesát let. Jeho věk by mu hádal málokdo. Udržuje se v kondici díky přísné životosprávě.

Hvězda popu

Kariéra Ledeckého nabrala na obrátkách v době, kdy se dal na sólovou dráhu. Díky albu Na ptáky jsme krátký získal neuvěřitelnou popularitu. Do té doby vystupoval s kapelou Žentourem.

Hity Na ptáky jsme krátký, Proklínám nebo Pěkná, pěkná, pěkná dostaly Ledeckého na samotný vrchol české pop music.

Věnoval se i muzikálové tvorbě. Díky němu vznikl i úspěšný muzikál Hamlet. Byl dokonce jedním ze spoluzakladatelů divadla Kalich.

Netradiční pojetí Shakespearovy tragédie kritici za začátku opravdu nešetřili. Nakonec se Hamlet v Ledeckého pojetí dostal i na zahraniční divadelní prkna. Muzikál se hrál v Americe, Japonsku nebo Jižní Koreji. I další jeho muzikál Galileo se stal hitem.

Ledecký je úspěšný i ve svém soukromém životě. Na rozdíl od řady jiných umělců je celý život věrný jedné ženě. Už během studií se zamiloval do spolužačky. Se Zuzanou spolu začali randit v polovině osmdesátých let. Narodili se jim dvě děti Ester a Jonáš.

Dcera jako sportovní legenda

V posledních letech se o slávu jména Ledeckých stará především dcera Ester. Ta sbírá jednu sportovní trofej za druhou. V roce 2018 přivezla dvě zlaté medaile ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu.

Úspěšná sportovkyně se k zimním sportům dostala právě kvůli svému otci. Populární hudebník ji i jejího bratra vedl ke sportu už od narození. Ester a Jonáš měli domácí výuku, aby mohli trávit co nejvíce času na horách a trénovat.

Úsilí se vyplatilo. Ester je ve svých devětadvaceti letech držitelkou tří zlatých olympijských medailí. Z Jonáše se stal úspěšný komiksový tvůrce. Své sestře vymyslel dokonce design závodní kombinézy.

Přísná životospráva

I po šedesátce je Ledecký sportu věrný. Patří k jeho životu. Mimo pravidelný pohyb dodržuje i přísné stravovací návyky. Své tělo čas od času potrápí i hladovkou.

"Najel jsem na systém podle amerických výzkumů. Spočívá v tom, že organismus, který je dlouhodobě vystaven půstu, se přenastaví, a základní buněčný režim je v takovém módu, že nedochází ke zhoubnému bujení, k rakovině. Američané přišli na to, že se dá organismus 'udržet' tím, když půst dodržujete dvakrát týdně. Já tedy dva dny v týdnu nejím a je to super. I hlava mi pak úžasně funguje," prozradil před lety pro Rytmus života.

"Cítím se pořád stejně. Jen když se podívám do rodného listu, je to trochu strašidelné. Ale mám to štěstí, že fyzička mi funguje stejně, jako když mi bylo pětadvacet," pochlubil se pro Lidovky.

Související články