Její kostýmy v mnohém připomínají americkou popovou zpěvačku Lady Gagu, která rovněž proslula neobvyklou volbou outfitů. Na rozdíl od ní se ale Jana Uriel Kratochvílová nesnaží působit sexy a zakrývá si alespoň část obličeje. Hvězda popu 70. a 80. let, která strávila velkou část života v emigraci, se proslavila nejspíš nejvíce písní V stínu kapradiny a je charakteristická neuvěřitelným hlasovým rozsahem.

Své 70. narozeniny sice měla již 14. ledna, ale veřejně je oslaví teprve nyní, a to ve velkém stylu. V pražské Lucerně totiž chystá megakoncert, na kterém nebudou chybět ani další známé hudební osobnosti, jako například Michael Kocáb, Ivan Hlas nebo Ondřej Hejma. Vystupovat na svých “věčných sedmnáctinách” bude Kratochvílová se svou kapelou Illuminati.CA.

Názory ostatních neřídím svůj život

Na místě bude možné pořídit také speciální dvojalbum, obsahující reedici nahrávek z roku 1980. “Dvojalbum má pro nás nejen rockově romantickou cenu, ale i cenu silně emocionální. Kvůli dost pohnuté cestě našich osudů, ale je též - jak věříme - hudebním důkazem, že jsme se na naší nelehké životní cestě, neztratili, a stále jsme věrní ryzosti muziky ze srdce,” vysvětlila pro ČTK zpěvačka.

Část fanoušků ji vnímá jako punkovou ikonu, kterou netrápí názor okolí. Jestli taková ale opravdu je, si sama není jistá. “Já nevím, jestli mi to je jedno. Nikomu není jedno, co si druzí myslí. Ale rozhodně podle toho neřídím svůj život a nenechám se tím diskriminovat. Naopak občas třeba něco udělám natruc,” prozradila v rozhovoru pro Aktuálně.cz s tím, že za minulého režimu se s kritikou, obzvlášť kvůli vzhledu, setkávala často.

“Představa, že bych už měla skončit s hudbou, mi připadá jako rouhání. Jedna věc je krize, ale ta hudba a tvořivost mě vždy držela nad vodou. Já když jsem byla ve velké krizi, když jsem třeba ztratila své blízké, když mi bylo nejhůř, tak ta emoce vás zaplaví. Jirka (partner zpěvačky, pozn. red.) přišel s kytarou a začal zpívat. Já jsem najednou byla, jako když rozkvete kytka. Pochopila jsem, že hudba je elixír. A takhle my to děláme,” prozradila umělkyně, jak zvládá pohybovat se na hudební scéně již desítky let.

Související články