Sympatická blondýnka hrála v osmdesátých letech v těch nejpopulárnějších seriálech. Jitku Janatovou znal každý. Nejvíce se vepsala do paměti televizních diváků rolí nafoukané Jitky v seriálu My všichni školou povinní.

Umění v krvi

Ještě před svou hereckou kariérou zářila jako baletka na Taneční konzervatoři v Praze. Umění měla v krvi. Její pradědeček vedl při obecní škole loutkové divadlo. Ke hrám psal scénáře a písničky. Prarodiče byli nadšení herci ochotnického spolku.

Tancování Janě nestačilo a přihlásila se tak do konkurzu na seriál ze školního prostředí My všichni školou povinní. Kvůli svému talentu se dostala do hledáčku známého režiséra Ludvíka Ráže. Jana od něj získala roli rozmazlené Jitky Povejšové. Po konci seriálu šla hned do další role. Zahrála si Terezu Cirklovou v seriálu Jaroslava Dietla o osudech sklářského rodu Synové a dcery Jakuba skláře.

Netrvalo to dlouho a přišly další nabídky. Ukázala se například i po boku tehdy vycházející hvězdy Filipa Renče. Před kamerou se objevila naposledy v roli Lidky Karasové v historickém seriálu Cirkus Humberto.

Vypadalo to, že se z ní stane opravdová filmová hvězda. Jana se ovšem rozhodla jinak. Vrátila se k baletu a vystupovala jako sólistka v Hudebním divadle Karlín. Nějakou dobu tančila i v taneční skupině UNO.

Pro mnohé zůstala už po celou svou kariéru Jitka z My všichni školou povinní. Tato role jí zkrátka sedla. Vysloužila si kvůli ní i obrovskou popularitu. „V uvozovkách jsem měla štěstí, že v seriálu My všichni školou povinní jsem hrála negativní postavu. Takže když mě někdo potkal, slyšela jsem spíš kritiku, jak jsem nafoukaná. Schovej ty kozačky, volávali na mě někteří. S tím já neměla problém. Až po letech jsem se od mnohých lidí dozvěděla, že i ta moje negativní postava byla někomu sympatická. Některé dívky si podle mě prý česaly vlasy,“ vzpomínala pro iDNES.

Život po herecké kariéře

Jana se ukázala jako žena, která je naprosto multitalentovaná. Úspěch měla jako trenérka gymnastiky v oddílu Sparty Praha, kde trénoval i známý krasobruslař Tomáš Verner.

Vrhla se i do podnikání. Ve městě Sázava, nedaleko obce Xaverov, kde bydlí, založila dětské muzikálové divadlo. Píše pro něj hry i scénáře.

Vede také kurzy klasického i moderního baletu a historických tanců. Ze svého dalšího koníčku si udělala podnikání. S kamarádkou Andreou Strakovou založila J&A original balneo dance, projekt wellness tance ve vodě na základě balneo léčby.

Šťastná rodina

Už pětatřicet let je šťastně vdaná. Její manžel Petr podniká v oblasti zahradnictví. Společně vychovávají dceru Simonu a syny Petra a Šimona.

Starší syn je celý po svých rodičích. S otcem se věnuje vedení zahradnictví a ve svém volném čase skládá hudbu. I mladší syn našel zálibu v zahradnictví. Pro změnu tvoří návrhy zahrad. Dcera Simona je tanečně nadaná po mamince.

Pracuje také jako vizážistka. I tuto činnost má společnou se svou matkou. Jana má ke světu krásy opravdu blízko. Miluje líčení žen a s radostí provozuje i půjčovnu společenských a svatebních šatů, které sama navrhuje.

Související články