Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zubatá učitelka ze Saxany Jana Drbohlavová: Koncem života se změnila k nepoznání

Diváci si ji ale budou navždy pamatovat především jako „zubatou“ učitelku Peškovou z Dívky na koštěti
Diváci si ji ale budou navždy pamatovat především jako „zubatou“ učitelku Peškovou z Dívky na koštěti
Zdroj: Profimedia.cz

Před kamerou stanula více než dvěstěkrát, patřila ke slavné herecké generaci, která vytvářela historii Městských divadel pražských.

Diváci si ji ale budou navždy pamatovat především jako „zubatou“ učitelku Peškovou z Dívky na koštěti. „Hlodejte si, soudružko učitelko, hlodejte!“ Vzpomínáte na tuhle nesmrtelnou hlášku z legendární čarodějnické komedie režiséra Václava Vorlíčka? Neodolatelné králičí zoubky tehdy rekvizitáři sehnali pro pohlednou Janu Drbohlavovou a herečka, která zářila na jevištích pražských divadel v hudebních komediích, se náhle dočkala nečekané popularity. „Vidíte, co takové zuby dokážou? Koho by tehdy napadlo, že vstoupí do povědomí lidí?“ komentovala, podle webu Scena.cz, před lety jednu z řadových postav slavného filmu, která bezesporu zastínila ostatní.

NIC JINÉHO NEŽ DIVADLO

Při výčtu jejích příbuzných, kteří se nějakým způsobem zapsali do české kultury a historie, nelze než smeknout. Bývalá manželka herce Ladislava Županiče, dcera významného českého fotografa Karla Drbohlava a matka uznávaného historika Jana Županiče se narodila 22. listopadu 1940 v Praze. Díky tatínkovi, který se specializoval na divadelní fotografii, měla k divadlu už odmalička blízký vztah, takže nikoho nepřekvapilo, když zvolila herectví za celoživotní úděl. Na DAMU patřila do slavného ročníku profesora Miloše Nedbala, jejími spolužáky byli mimo jiné Jiří Krampol, Petr Čepek či Ladislav Mrkvička. Už během studia hostovala na jevišti naší nejvýznamnější scény, pražského Národního divadla, a brzy bylo všem jasné, že mají před sebou mimořádný komediální talent.

Před kamerou stanula Jana Drbohlavová více než dvěstěkrát

Kariéru odstartovala v nuselské operetě rolí Sladké Irmy a odvedla tak skvělý výkon, že jí bylo vzápětí nabídnuto stálé angažmá. Po pouhém roce ale přijala nabídku Oty Ornesta do Městských divadel pražských, kde pak působila půl století. Dívčí půvab a komediální talent ji předurčily především pro veselohru, která jí vyhovovala nejlépe. „Mám ráda ohlas diváka, kterému něco sděluji nebo kterého něčím potěším. Herci jsou tady pro publikum,“ říkávala podle webu Divadlo.cz. Současně natáčela pro film i televizi, kde vytvořila téměř stovku postav, do povědomí diváků se ale zapsala především jako učitelka Pešková ve Vorlíčkově nesmrtelné Saxaně. Léta také spolupracovala i s dabingem. V 60. letech propůjčila hlas indiánské dívce Nšo-či v sérii o Vinnetouovi, později k nám jejím hlasem promlouvala například profesorka McGonagallová ve slavné filmové sérii o Harry Potterovi.

IDEÁLNÍ EXMANŽELÉ

S Ladislavem Županičem sice byli manželé pouhých pět let, jako přátelé si ale rozuměli a vycházeli spolu přímo nadstandardně. Dokonce jim nepůsobilo potíže hrát manželský pár. Před kamerou se takhle sešli například v legendárním seriálu Arabela jako Hermannovi. „Jana mi dokonce na společné scény půjčovala snubní prstýnek, který jsem nosil, když jsme byli manželé,“ přiznal po letech Županič. V roce 2007 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství a před kamerou stanula naposledy v roce 2012 v komedii Školní výlet podle scénáře Tomáše Magnuska, už tenkrát ale chodila o holi, protože ji stále víc trápily bolesti kyčelních kloubů.

NEVÍTANÉ STĚHOVÁNÍ

Její stav se rychle horšil, postupně ztrácela nejen síly, ale také dobrou náladu. S nepřízní osudu se zkrátka nedokázala vyrovnat. Uzavřela se do sebe, nezajímalo ji, co si oblékne, nebrala telefony… Nakonec vzdala i dabing. V roce 2015 prodělala mozkovou mrtvici, po níž se její zdravotní stav velmi zhoršil. Špatně chodila, už se nedokázala o sebe sama postarat a zaměstnaný syn celodenní péči nezvládal.

Nakonec souhlasila, že se přestěhuje do domu s pečovatelskou službou Slunečnice v pražských Bohnicích, i když se jí ani trochu nechtělo. Nové prostředí, nová pravidla, noví lidé… S takovou radikální životní změnou se nedokázala psychicky vyrovnat. Kdysi krásná a energií nabitá dáma se najednou cítila uprostřed lidí čím dál osamělejší. „Nedalo se to v tom domově vydržet, tak jsem se občas napila,“ přiznala kdysi deníku Aha! Problém prý spočíval v tom, že po pár skleničkách začala být i vůči personálu tak nesnesitelná, že se nakonec rozhodli její problémy s alkoholem řešit a byla převezena na léčení do bohnické psychiatrické léčebny. „Ona se totiž taky nenormálně chovala a s napitím to bylo ještě horší. Na personál byla protivná. Změnila se nám ta Janička,“ konstatoval pro Aha! její kolega, herec Jan Skopeček, který žil ve stejném domově. „Jana pila, tak se nemůže divit, že ji foukli k bláznům.“

S alkoholem se sice nakonec vypořádat dokázala, chůze jí ale působila obtíže a v posledních měsících už se neobešla bez chodítka. Počátkem loňského léta jako by najednou rezignovala na život i celý svět.

Přestávala jíst, doslova se ztrácela před očima, a tak ji syn nechal okamžitě převézt do Nemocnice Pod Petřínem. „Ládovali ji kapačkami a snažili se ji alespoň trochu rozpohybovat,“ prozradil deníku Aha! exmanžel Županič. Veškerá snaha ale byla marná, chodit už nezačala a její stav se postupně horšil.

ODEŠLA VE SPÁNKU

„Začaly jí už vypovídat službu životní funkce, její organismus už byl moc slabý. Když jsem za ní byl naposledy ve Slunečnici, už jen ležela, nehýbala se, a když se pokusila promluvit, nebylo jí vůbec rozumět. Říkal jsem si, jestli mě vůbec poznává. Myslím ale, že ještě trochu vnímala,“ prozradil Županič Blesku. Poslední tři dny strávila v Nemocnici Pod Petřínem, to už ale prý okolní svět vůbec nevnímala. Jedinečná herečka a komička Jana Drbohlavová zemřela ve spánku v noci z 28. na 29. listopadu 2019. Poslední rozloučení se uskutečnilo v úzkém rodinném kruhu v pražských Strašnicích a odpočívá na hřbitově v Úvalech, kde žije její syn.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky