K situaci, jaká nemá v situaci země dosud obdoby, se shodou náhod nachomýtla také herečka Jana Bernášková. Během čtvrtečního odpoledne se totiž nacházela v centru Prahy, kam vyrazila nasát vánoční atmosféru. Právě, když seděla v kavárně naproti fakultě, se přitom začala ozývat střelba. 

“Seděli jsme deset metrů od Filozofické fakulty a v klidu jedli dort a pili kafe a náhle zjistili, že se vedle nás děje tato tragédie. Koukali z okna na pobíhající studenty na římsách, a nemohli jim nijak pomoci,” popsala šokovaná herečka na sociální síti. 

Bezmocně sledovali dění na fakultě

Nepříjemný pohled zasáhl celé osazenstvo kavárny. “Celá restaurace se zastavila a začala se hromadně modlit. Ano. Věřící, nevěřící... všichni se modlili za rychlý konec a za všechny duše, které bohužel zemřely. Všem pozůstalým přeji upřímnou soustrast. Po několika hodinách jsme z restaurace mohli odejít,” dodala Jana Bernášková zkroušeně. 

Střelbu má mít na svědomí čtyřiadvacetiletý mladík, který na Filozofické fakultě sám studoval. Nejprve v dopoledních hodinách obrátil zbraň proti svému otci a poté vyrazil útočit do budovy školy. Na svůj čin se podle dostupných informací měl dlouho připravovat a na fakultu si předem nanosil jak zbraně, tak další vybavení. Během svého řádění sám zemřel, pravděpodobně vlastní rukou. 

Mluví se také o souvislosti s dvojnásobnou vraždou otce a dítěte v kočárku z minulého týdne, ke které došlo minulý týden v Klánovickém lese u Prahy. Tuto verzi sice policie ještě oficiálně nepotvrdila, ale měly by tomu nasvědčovat nálezy, které vyšetřovatelé učinili v místě útočníkova bydliště. 

“Na fildě se střílí na Staroměstské. Žil jsem dobře, umírat se mi nechce, ale co nadělám. Good luck všem v budově. Slyšíme ho ve čtvrtém patře střílet, kdyby to četl... Na 100 % to byla vedlejší třída. Znělo to jako poprava. Nějaká větší zbraň nás probudila a zamkli jsme a domluvili, co dělat, kdyby tam střelec vešel... Pak to osvobozovala policie postupně,” popsal jeden ze studentů dění v budově školy na sociální síti. 

“Nejděsivější na tom je obepisovat všechny své kamarády, kteří chodí na fildu a kteří se tam mohli objevovat, a uvědomí si, že tam mohl v tu chvíli být v jiné místnosti. Je mi líto lidí, kteří tam museli být zabarikádovaní, my jsme měli štěstí, že jsme byli ještě blízko východu,” svěřila se se svými dojmy jiná ze studentek.

Související články