Jan Saudek se svou láskou k ženám nikdy netajil. Spoustu jich také zvěčnil na svých nádherných a smyslných fotografiích, které ale nejsou nikterak hanlivé nebo urážející. Naopak, umělec hledí na nahotu a přirozenost s naprostým respektem, tudíž vyobrazená se nemusí za nic stydět.

Zmrzačená modelka

Na Saudkových fotkách můžeme také vidět lidi zmrzačené, jako to bylo například s jednou z jeho nejoblíbenějších fotek. Sám Saudek pak k tématu „ošklivosti“ říká: „Jako malou osmiměsíční cikánečku ji nechali u ohně a skoro celá pravá polovina jí uhořela. Připravoval jsem se na ni rok a ta dívka též. Ona se styděla a já se bál vidět ty rány. Kdybych její fotku chtěl prodávat, tak Amerikáni by ji nakupovali jako šílení. Ale já to nepřipustil. Dal jsem jí slovo, že ji sice použiju v knize, ale že ji nebudu prodávat v uměleckých galeriích. Na tu fotku jsem velice pyšný.“

Saudkovy skandály

Co se týká vkusu Jana Saudka, nemůžeme ho nikterak unifikovat. V jeho ložnici se vystřídaly dívky štíhlé, plnoštíhlé i nadměrné váhy. Umělec má zkrátka rád krásu a tu i všude vidí. Mnohdy i tam, kde ostatní ne. Jednou z osudových žen geniálního fotografa byla bezpochyb Sára Saudková. Film Fotograf není životopisný, ale nikomu neunikne, že odkazuje právě na život milovníka fotoaparátů a žen a že zde dostala prostor právě i Sára. Ta je ve snímku vykreslena ne úplně lichotivě.

Saudkovi se nevyhnuly samozřejmě ani skandály, kdy údajně po vztahu se svou dcerou v 80. letech měli zplodit společně dítě. Karolína byla v té době závislá na drogách a pak šla na potrat, ačkoliv podle doktorů bylo dítě zcela v pořádku.

Zdroje: ikoktejl.cz, extra.cz