Podniky Grand Cru Restaurant a U Matěje zejí prázdnotou. Jan Punčochář dodržuje vládní opatření a obě restaurace musel logicky zavřít. V době koronavirové krize mu byznys zrovna nezkvétá.

„Máme zavřeno a celej personál je doma. Žádnej jinej plán není. Budeme určitě dělat obědy s sebou, který teď rozjíždíme. Budeme vařit tříchodové menu domů, takže si ty lidi budou moci vyzvednout u nás v restauraci, ale jinak žádný zadní vrátka nemáme. Teď se nedá nic dělat. Nemáme nic,“ zoufá si Punčochář.

Při první vlně pandemie vařil pro záchranné složky, tak se nabízí otázka, zda se chystá dělat to samé. „Ptali jsme se jich, ale zatím nebyla poptávka od nich, že by si to přáli, takže zatím ne. Jsme ale připravení,“ tvrdí známý porotce z MasterChefa.

Jindy veselý Punčochář proti opatřením už v minulosti brojil. A nebyl zdaleka sám. Známí šéfkuchaři napsali otevřený dopis vládě. „Většina z nás zasvětila celý svůj profesní život rozvoji gastronomie v České republice. Za ta léta dobře víme, že podniky poskytující gastronomické služby jsou křehkým organismem,“ zní začátek dopisu.

Punčochář se následně ještě vyjádřil v DVTV. „Zavřeli jsme hned první den, jak nouzový stav vyhlásili, od té doby máme tržbu nula. Dopad na restaurační sféru to bude mít veliký. Když se bavím s lidmi z branže, většinou skoro všechny lidi propustili,“ prozradil Punčochář.

„Máme otevřeno deset měsíců, investice nebyla malá. Kdyby to ale trvalo pět šest měsíců, bylo by to hodně špatné, měsíčně nás všechna ta opatření stojí přes milion korun,“ doplnil Punčochář. Přidal se i Zdeněk Pohlreich, jenž tvrdí, že není snad nikdo, koho by se krize nedotkla.

„Možná jsou výjimky, které si díky výjimečnému stavu polepšily, ale takových je málo. Je spousta lidí, kteří jsou zvyklí se živit prací, být v kontaktu s jinými lidmi, mají tu práci opravdu rádi a teď přijdou nejen o tohle, ale i o příjem. Jsou úplně bezprizorní,“ uvedl Pohlreich pro Deník N.

„Ty ztráty prostě vyrovnat nepůjdou. To půjde prostě za námi, za spolumajiteli. My jsme na to připraveni bohužel,“ tvrdí další porotce MasterChefa Radek Kašpárek. Sám říká, že se bude snažit, co to půjde, ale doba to pro něj rozhodně není jednoduchá.

„Nezavíráme. Teď tedy samozřejmě zavřeno máme dle nařízení vlády. Absolutně si nedokážu představit, že by Field měl skončit. Budu se rvát a bojovat za to, abychom tuhle nepříjemnou dobu nějak přežili a zase se mohli zpátky postavit na nohy,“ říká odhodlaně Kašpárek.