Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jan Pivec, jak jsme ho neznali: Maminka mu rozvedla manželství

Jan Pivec
Jan Pivec
Zdroj: ĆSFD
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

V hereckém kolektivu platil Jan Pivec za nabručeného perfekcionistu, který si rád do kolegů sem tam rýpnul. Nikdo naštěstí jeho narážky nebral vážně, všichni věděli, že je uvnitř dobrák, snad jen trochu pedant. Jeho vlastní výkony na jevišti i před kamerou byly ostatně vždy dokonalé, takže měl právo kritizovat. Právě 19. května by oslavil své 112. narozeniny!

Kniha Jan Pivec známý neznámý připomíná hercovy vzpomínky na dětství, které prožil ještě za Rakouska-Uherska v Praze. Vyrůstal jako jedináček, což bylo na svou dobu poměrně neobvyklé, a silně se upínal k rodičům. Otec si z něho udělal kamaráda a v neděli ho bral na procházky, které obvykle končily návštěvou hostince. Maminka přitom doufala, že Jenda tátu včas upozorní, kdy je čas jít domů. "Podívej, táto, už je devět hodin, a já jsem přece jen ještě školák, tak měj rozum!" zněla fráze, kterou měl synek od maminky naučenou.

Přestože Jan na přání matky vystudoval obchodní akademii, otec v něm podporoval lásku k divadlu. Místo na inženýrské studium nakonec zamířil na konzervatoř a ještě jako student hrával v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha. Po studiích ho angažovalo Slovenské národní divadlo v Bratislavě, odkud v roce 1934 přešel do Národního divadla v Praze. Zde působil až do roku 1970, kdy ze zdravotních důvodů odešel do penze.

Ve filmu na sebe upozornil například bravurním výkonem v komedii Vladimíra Slavinského Muži nestárnou (1942), v úsměvné detektivce Kasaři (1958) a v televizních snímcích Příběh dušičkový (1964) a Láska jako trám (1967). Diváci si ho rovněž pamatují jako Zikmunda v historické trilogii Otakara Vávry Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955) a Proti všem (1957). K jeho posledním výrazným rolím pak patřil otec hlavního hrdiny v seriálu F.L. Věk.

Jan Pivec Jan Pivec Zdroj: ĆSFD

Pivcovou doménou však bylo divadlo. Před jeho výkonem smekali klobouk i američtí odborníci na Shakespeara. "Chtěli vědět, jakouže to analýzou dospěl k tak mistrovskému výkonu. Pivec se podivil, co to na něm chtějí. Vědci zase nechtěli chápat, že vedle analýzy existuje jakési nevysvětlitelné něco, které buď v herci je, nebo není. Nedefinovatelné. Nedá se mu naučit," vzpomínala Vlasta Fabianová.

Do svých kolegů se Pivec často strefoval; například o Františku Filipovském jednou prohlásil, že je to takový "český Mickey Mouse, který nakonec slízne všechnu smetanu". Herci jeho nabručenost naštěstí brali s humorem.

O Pivcově soukromém životě se toho ale moc nevědělo; herec žil dlouhá léta s matkou a do ženění se nehrnul. Otec zemřel v pouhých 55 letech a Jan chtěl být mamince oporou. Poprvé se oženil coby 36letý v roce 1943 s herečkou Janou Romanovou. Ta se s ním však po revoluci v roce 1948 rozvedla a uprchla před komunismem do Anglie, kde se znovu provdala. Druhou manželku Taťánu Pivcovi neschválila maminka; rodinné rozepře vyvrcholily dalším rozvodem.

Svou životní lásku proto Pivec objevil až v 51 letech. Manželka Věra, kterou potkal v účtárně Národního divadla, mu byla oporou až do smrti, manželství nicméně zůstalo bezdětné.

Herce v posledních letech života sužovaly srdeční a cévní potíže; stále toužil po poslední roli ve filmu, ale ta už nepřišla. Jan Pivec skonal 13. května 1980, pouhých 6 dnů před dovršením 73 let. Pohřeb vyšel přesně na den jeho narozenin.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU