Zářil ve filmech Smrt si říká Engelchen, Každý den odvahu či Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky. Mezi novější filmy, ve kterých se objevil, patří například snímek Bolero a Chata na prodej.

Zahrál si i v oblíbených seriálech jako jsou Rodinná pouta, Hotel Herbich a Ordinace v růžové zahradě.

Bohatá kariéra

Jan Kačer byl absolventem režie na pražské DAMU. Působil v Divadle Petra Bezruče a ve Státním divadle v Ostravě. Patřil také mezi zakladatele pražského Činoherního klubu.

Následně byl v angažmá v Divadle E. F. Buriana a v Divadle na Vinohradech. Od roku 1990 působil sedm let v Národním divadle v Praze. Byl tam jak v roli herce, tak režiséra.

Kačer se angažoval i v politice. V roce 1990 zasedl do Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum ve volebním obvodu Prahy. Po rozkladu Občanského fóra v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanského hnutí. Zkoušel štěstí i v senátních volbách, kde neuspěl.

O svém životě napsal Jan Kačer několik autobiografií jako Jedu k mámě, Mírnou oklikou, K přátelům. Jeho poslední kniha s názvem Zadními vrátky vyšla v roce 2022.

Láska na celý život

Celoživotní partnerkou Jana Kačera byla herečka Nina Divíšková. Svému manželovi byla oporou v nejtěžších chvílích. Kvůli svým názorům na sovětskou okupaci musel ukončit angažmá v pražském Činoherním klubu.

Poslali ho tak do Státního divadla v Ostravě, kde neměl žádné zázemí. Přespával dokonce v šatně nebo u známých. Manželka s dětmi zůstala v Praze.

Jan a Nina se seznámili už při studiích. „Pamatuji. Bylo to na DAMU. Ona nastoupila později než ostatní, protože měla nějakou angínu, a když přišla, řekla: „Já su vaše spolužačka Nina Divíšková.“ Byl jsem jí okouzlen a hodně jsem o ni usiloval. Jenže jsem měl soka v lásce, který se jmenoval, považte, Václav Vašák. By to dvoumetrový veslař z Brněnské přehrady, blonďák, naolejovaný krasavec, který za ní chodil, a já jsem doufal, že ho přeperu. Několikrát jsme se viděli a dost trpce to nesl. Byl velmi vzdělaný, v té době už zvěrolékař v Ústí nad Labem, o pár let starší než my a měl auto. To byly strašné výhody, protože já neměl nic. O to víc jsem o náš vztah stál. Ani nevím, proč jsem nakonec vyhrál,“ vzpomínal Kačer pro Reflex.

Manželství jim vydrželo téměř šedesát let. Společně vychovali tři dcery. Rozdělila je až smrt.

V minulém roce uvedl pro Život v Česku, že ho dlouhodobě trápí komplikace s dolními končetinami. Od roku 2022 byl na invalidním vozíku.

V ten stejný rok dostal novou srdeční chlopeň. Trápila ho i cirhóza jater.

Související články