Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vyhazov z divadla i záchvaty. Jan Hájek ze seriálu Božena si prošel zlým obdobím

Jan Hájek
Jan Hájek
Zdroj: profimedia.cz

V očích diváků je skvělým hercem a momentálně září v novém seriálu České televize Božena. Málokdo ale ví, že Jana Hájka v životě značně ovlivňuje epilepsie, kvůli které byl dokonce vyhozen z Národního divadla.

Z nové minisérie České televize Božena se stal hit. Herec Jan Hájek zde ztvárňuje postavu manžela Boženy Němcové, diváci jej však znají také ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2. V profesním životě se mu velmi daří, ještě před lety si však herec nebyl vůbec jistý, jak to s jeho kariérou bude dál. Před druhou premiérou v Národním divadle totiž zkolaboval v důsledku epileptického záchvatu, a vedení s ním rozvázalo pracovní poměr. Podle něj si totiž herec přivodil záchvat sám alkoholem.

Podle Hájka však vůbec nešlo o alkohol, ale o nedostatek spánku. „Bylo za tím přetížení i můj životní neřád. Dnes jsou léky takové, že si na ně můžu v klidu dát pivo. Samozřejmě pokud bych se opíjel tři dny, vím, že už by se objevily nějaké tiky, poznal bych na sobě, že je něco špatně,“ nechal se podle Blesku slyšet Hájek.

Jan Hájek Jan Hájek Zdroj: profimedia.cz

„U mě opravdu nešlo o pivo, ale o to, abych dost spal. Když nespím dva dny za sebou, zvyšuje se mi pravděpodobnost záchvatu na devadesát procent,“ obhajoval se ještě herec. Problémy Hájek neřešil jen v divadle, ale také při studiích. Přestože o něm profesoři hovořili jako o jednom z nejtalentovanějších v ročníku, JAMU nedodělal, protože ho vyhodili. 

„Měl jsem hodně absencí, myslel jsem, že k tomu mám pádné důvody, třeba holky,“ přiznal otevřeně herec s tím, že se jej před děkanem zastávali spolužáci z vyšších ročníků, jako třeba Pavel Liška či Tomáš Matonoha. „Nejsem nijak uražený, že mě odtamtud vyhodili,“ dodal ještě Hájek. 

Jan Hájek Jan Hájek Zdroj: profimedia.cz

Epilepsie se u Jana Hájka spustila v dětství a jde o takzvanou poúrazovou epilepsii. Tu mu v první třídě způsobil spolužák, který ho nechtěně shodil, a Hájek upadl hlavou na kachlíčky. „Až zpětně se neurologové shodli na tom, že tam někde to začalo. Epilepsie má mnoho různých forem, já to mám tak, že to její ložisko vyhřezne a pak zase zmizí, není tam pořád,“ vysvětloval herec, jak u něj nemoc propukla. 

Nic však nebere na lehkou váhu a dochází k neuroložce a lékařce čínské medicíny Guo-Li, která léčila i Václava Havla. „Mám nastavenou medikaci, která mi vyhovuje, a hlavně si dávám pozor na dostatek spánku,“ tvrdí herec.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky