Jestli se psychiatr Jan Cimický radoval z toho, že jej prezident republiky ocení medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury, oslavy jistě překazilo nařčení zveřejněné zpěvačkou Janou Fabiánovou. Ta psychiatra totiž na sociální síti označila za sexuálního predátora a obvinila jej z toho, že ji měl v minulosti napadnout. „Prohlašuji na svou čest: Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let. Protestuji tímto veřejně proti ocenění Jana Cimického prezidentem České republiky,” uvedla Fabiánová krátce poté, co se dozvěděla, že má Miloš Zeman v plánu Cimického ocenit za jeho práci. „Podle mého názoru měl pan Cimický dávno odejít z veřejného prostoru a doufat, že jeho oběti budou i nadále mlčet. Fakt, že se rozhodl přijmout z rukou prezidenta medaili Za zásluhy, je pro mě poslední kapkou, kterou můj pohár mlčení definitivně přetekl. Sexuální predátor, který se desítky let schovává za lékařský titul, by neměl získat ocenění za zásluhy v naší zemi,” napsala podle Hospodářských novin ve svém příspěvku zpěvačka, který ovšem zanedlouho na to smazala.

Cimický se brání

Jan Cimický jakákoliv obvinění popírá a tvrdí, že během jeho práce nikdy nedošlo k žádnému profesnímu pochybení. „Rozhodně je to nesmysl. Je to asi součást dnešní společnosti, kdy je potřeba v určitých okamžicích na někoho, kdo by mohl být zajímavý, vylít kbelík špíny,” uvedl podle webu aktuálně.cz sám psychiatr, který jen potvrdil, že se s Fabiánovou zná a že se u něj skutečně léčila.

Jana Fabiánová se před lety s otřesným zážitkem v ordinaci psychiatra svěřila i v pořadu České televize 13. komnata. Tenkrát ovšem odmítla zveřejnil jméno útočníka. „Psychiatr mě na druhém sezení sexuálně napadl u sebe v ordinaci. Použil i násilí. Držel mě za temeno hlavy a snažil se mě líbat. Vytrhla jsem se mu a utekla. Pak si jen pamatuji, že jsem šla po dálnici, nějak, někam. Strašně jsem brečela a pamatuji si, že jsem docela chtěla, aby mě srazilo auto,” řekla před lety.

Hlásí se další ženy

Podle všeho ovšem Fabiánová není jedinou ženou, která měla mít s Cimickým neblahou zkušenost. Hospodářské noviny totiž v sobotu uvedly, že ze sexuálního obtěžování psychiatra obvinily i další ženy. „Vzal mě kolem ramen a utěšoval. Najednou to přišlo. Přitiskl mě k sobě, jeho ruce na mých prsou a jeho jazyk v mé puse. Bylo to tak rychlé, tohle nečekáte od lékaře a navíc psychiatra,“ uvedla jedna z nich. „Šlo o promyšlenou taktiku, kdy zneužíval svou pozici lékařské autority, aby ukájel svou sexualitu na zranitelných mladých ženách, které se nacházely v křehké životní situaci,“ přidala se další.

„Vzniklou situaci považuji za politováníhodnou snahu o zviditelnění se ve chvíli, kdy se prezident republiky rozhodl ocenit mou celoživotní práci,” řekl ještě k nařčení Fibiánovou Cimický pro CNN Prima News, k obviněním vznesenými dalšími ženami se však zatím nevyjádřil.

Související články