Není to tak dávno co vdova po slavném režisérovi Jiřím Menzelovi sdílela na svých sociálních sítích fotografii v plavkách a všem tak vyrazila dech. „Ahoj holky, každé ráno, ať už jsem kdekoliv! Sklenice (většinou 0,5l) teplé nebo vlažné vody s citrónem a špetkou jedlé sody - tlumí kyselou chuť citrónu. A jídlo nejdříve 30 min potom,” připsala k fotografii. To ovšem nebyla jediná rada, kterou sledujícím dala, přidala i doporučení na půst. „Půsty mám moc ráda. Jen na ně člověk musí být dobře připravený mentálně. A pak to jde samo.” Jsou ovšem tato tvrzení o hubnutí založená na pravdě?

Mezi vodou s citrónem a vodou není žádný rozdíl

Odborník Jan Caha prozradil, že pití vody s citrónem rozhodně nepomáhá rychlejšímu hubnutí. Důležité u hubnutí je pití vody a je zcela jedno, jestli s citrónem nebo bez. „Voda s citrónem napomáhá tomu, že když ji člověk pije, více mu chutná a tím pádem jí i více vypije. Toto je jediný benefit vody s citrónem. Hydratace je jinak u hubnutí velmi důležitá, vyšší hydratace vede k vyšší možné ztrátě hmotnosti, a to ideálně z tukové hmoty.”

S radou ohledně pití vody přišla v minulosti i modelka Simona Krainová, ta svým sledujícím doporučovala pro změnu teplou vodu.„Naučila jsem se pít teplou vodu nejen ráno, ale celý den. Důvod? Skvěle napomáhá trávení neboli urychlení metabolismu. Pití teplé vody napomáhá k lepšímu a rychlejšímu spalování kalorií a zlepšení funkce ledvin a vylučovacího systému. To má přímý dopad na snížení váhy. Ano, čtete správně. Pitím teplé vody můžete efektivně hubnout,“ napsala modelka na svůj Instagram. I tohle tvrzení bylo velmi brzy odborníky na výživu vyvráceno.

Přerušovaný půst není zárukou úspěchu

Hubnutím pomocí přerušovaného půstu se pochlubila zpěvačka Monika Absolonová. „Tak mám za sebou týden s přerušovaným půstem: 8 hodin jím a 16 hodin piju jenom vodu, popřípadě kávu nebo čaj bez cukru i mléka. A celý týden bez alkoholu,“ chlubila se fanouškům na svých sociálních sítích po viditelném úbytku na váze. Podle Jana Cahy ovšem půst není zaručeným řešením. „Rozhodně není pravidlem, že při držení přerušovaného půstu musí člověk zhubnout. Pokud je příjem kalorií v době, kdy jíst můžete, vyšší než obvykle, můžete dokonce i přibrat. Přerušovaný půst má spíše edukativní přínos pro lidi, naučí se více vnímat potřeby svého těla.“