Dům, který Duchoslav zdědil, postavil jeho vlastní dědeček přesně před sto lety. Vila z roku 1924 je krásná, nicméně sto let se na domu podepsalo, a tak při rekonstrukci a běžném užívání jako prostoru k bydlení Janu Antonínovi mnohdy tečou nervy. 

“Ještě nemám ani stavební povolení a vlastně ani hotový projekt, na kterém se začalo pracovat. A stavební povolení to je běh na dlouhou trať, Ořechovka je památkově chráněná oblast. Tenhle dům je naštěstí snad nejhorší na celé Ořechovce, takže má pro památkáře nejmenší hodnotu, což je velká klika,” prozradil v rozhovoru pro homeincube.cz trable Duchoslav na konci roku 2022. 

Duchoslavův dědeček byl známý pražský stavitel, na Ořechovce nepostavil jen dům, který Jan Antonín zdědil, ale celou řadu dalších vil. Ovšem tato jediná rodině zůstala. Po smrti Duchoslavova otce byla vila v žalostném stavu. Jediné, co její původní majitel na vile nechal “zrekonstruovat” bylo to, že natřel okna. 

“Projekt a samotná rekonstrukce se bude pohybovat ve vysokých částkách, které jsou v dnešní době opravdu závratné. Nejedná se totiž o pouhé úpravy, ale o razantní zásahy,” vysvětluje náročnost celé věci současný majitel a pán domu. 

Rekonstrukce bude oříšek

Vila byla koncipována jako dvougenerační, dole v suterénu navíc Duchoslavův dědeček vybudoval nebytové prostory, kde měly být kanceláře. V přízemí je kuchyně, velká hala, kde se všichni scházeli a pokoje pro hosty. Vzdušnost prostoru odepřít nelze. Do horního patra se pak po schodech stoupá do soukromých ložnic. 

Duchoslav by rád dodržel původní myšlenku a vilu zrekonstruoval tak, aby zde mohly bydlet dvě rodiny. Což znamená postavit dvě různá schodiště, aby se obyvatelé nemuseli nutně potkávat, pokud to nebude nutné a měli dostatek soukromí. V plánu je také vstup do spodního patra přímo z ulice. To ale bude právě ten oříšek na Ořechovce. Kdyby nebyla vila památkově chráněná, všechno by bylo snazší. Nicméně se jedná o zásah do vnějšího vzhledu, a to je problém. 

“Vila je koncipována jako jednogenerační, takže je potřeba ji rozdělit. Prostor zde je. Chtěl bych situovat jinam schodiště než doprostřed domu a zároveň chci předělat celý suterén s vlastním vstupem a vytvořit z něj opět nebytový prostor,” vypráví plány do budoucna někdejší herec.

Staré vodovodní trubky a spousta nábytku

Další problém je staré vodovodní potrubí. “Díky starým rozvodům vody v této vile čekám klidně i tři minuty, než mi začne téct teplá voda, což je pro mě naprosto zdrcující,” posteskne si Duchoslav, který je paradoxně majitelem firmy na nádrže a ve vodohospodářství se pohybuje jako – ryba ve vodě. 

Otázka vody obecně ho velmi trápí, protože je toho názoru, že vody jednou bude skutečně nedostatek. “Mám respekt z nedostatku vody, což bude v budoucnu opravdu velký problém, jaký si možná ani nedokážeme představit,” zamýšlí se nad vážností situace. 

V domě zůstala také spousta starožitného nábytku. Na ten je Jan Antonín zvyklý už z dětství, takže mu prý nevadí. Nicméně do budoucna plánuje jistou modernizaci, takže některé kousky půjdou z domu pryč. “To je ale zatím hudba budoucnosti, v první řadě musím vilu obkopat a udělat izolaci,” uzavírá svůj rekonstrukční plán Viki Cabadaj.  

Zdroje: extra.cz, homeincube.cz

Související články