Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pohřeb Juraje Jakubiska: Klaus si chystá proslov, soustrast projeví i Zeman

Juraj Jakubisko a Václav Klaus
Juraj Jakubisko a Václav Klaus
Zdroj: Profimedia
Juraj Jakubisko a Václav Klaus

Poslední rozloučení s Jurajem Jakubiskem proběhne tuto sobotu 4. března od 13 hodin v katedrále svatého Víta v Praze. Se slovenským režisérem, který zemřel v pátek 24. února ve věku 84 let, se rozloučí nejbližší i fanoušci. Řečníkem na smutečním obřadu bude rodinný přítel a bývalý prezident Václav Klaus.

Deana Horváthová se rozhodla svému milovanému manželovi Jurajovi Jakubiskovi zorganizovat co nejhonosnější pohřeb. Režisér patří k nejvýznamnějším umělcům své doby a tak se očekává, že na rozloučení dorazí celá řada českých i slovenských celebrit. Řeči se dokonce ujme na žádost vdovy bývalý prezident, který byl dlouhé roky rodinným přítelem.

"Prezident Václav Klaus byl paní Deanou požádán, aby na sobotním rozloučení s režisérem Jurajem Jakubiskem v katedrále svatého Víta pronesl hlavní smuteční řeč," potvrdil ve středu portálu iDNES.cz Klausův mluvčí Petr Macinka.

"Bylo nás více, kteří jsme – spolu s Deankou – prožívali Jurajovo těžké poslední desetiletí. Věděli jsme, že jeho život mu několikrát visel na vlásku, přesto nás jeho smrt velmi zasáhla. Už jsme začínali věřit, že bude stejně nesmrtelný jako jeho filmy. Byl filmovým kouzelníkem, ale byl i angažovaným člověkem, který promlouval i do věcí veřejných," napsal Václav Klaus na svém webu v den úmrtí Juraje Jakubiska. Svou soustrast pak vyjádřila dokonce i současná hlava státu.

Rakovina jazyka ustupovala

"Pan prezident zašle na rozloučení s Jurajem Jakubiskem věnec se stuhou prezidenta republiky," sdělil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček výše zmíněnému webu

"Od 13 hodin by měl mši celebrovat kardinál Dominik Duka," doplnil informace ohledně pohřbu mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz. Duka sloužil zádušní mši mimo jiné i v říjnu 2019, když se v katedrále svatého Víta naposledy loučila rodina a přátelé s Karlem Gottem.

Juraj Jakubisko posledních 13 měsíců bojoval s rakovinou jazyka a musel mít speciální přístroj na výživu do žíly. Jen pár dní před smrtí byl na kontrolním vyšetření a od lékařů dostal dobrou zprávu, že se nádor zmenšuje. O to víc byla náhlá smrt bolestivá pro jeho manželku Deanu Horváthovou. "Zdravotní stav se zlepšoval. Přesto nás Jurajko v pátek opustil," sdělila zdrcená vdova Blesku.

Deana Horváthová připravuje pro svého milovaného manžela okázalý pohřeb

Juraj Jakubisko, manžela Deana Horváthová Zdroj: Profimedia

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky