Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jáchyme, hoď ho do stroje! Podle Smoljaka jedna z hlavních postav film zkazila

Jáchyme, hoď ho do stroje
Jáchyme, hoď ho do stroje
Zdroj: Archiv
Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) se stala divácky nejúspěšnějším filmem, ke kterému kdy cimrmanovská dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák napsala scénář. Autoři však měli co dělat, aby ji na Barrandov vůbec protlačili.

Dnes je až těžké uvěřit, že existovaly doby, kdy Smoljak se Svěrákem nebyli v Československu slavní. Když na začátku 70. let přišli do barrandovského studia nabídnout filmovou adaptaci divadelní hry Vražda v salónním kupé, bylo jim řečeno, že Cimrman nikoho nezajímá. Neprosadil ho ani režisér Oldřich Lipský, který by ho býval natočil s chutí. Místo toho ale scénáristům poradil, aby vymysleli nový námět a už během psaní ho konzultovali s ústředním dramaturgem Ludvíkem Tomanem.

Tomanovi se zalíbila myšlenka zesměšnění věštícího kondiciogramu, protože šla na ruku normalizačnímu boji proti pověrám a horoskopům. Díky tomu se na filmu mohlo začít pracovat. "V té době se vždy muselo přijít s nějakou kouřovou clonou, aby film vůbec mohl vzniknout," vzpomínal později Ladislav Smoljak.

Ačkoli měli scénáristé už určité zkušenosti s divadelními prkny, svět filmu byl o něčem jiném. Pořád si nebyli jisti, zda bude snímek dostatečně komický, a tak do něj dodávali stále víc a víc vtipů, až měl Zdeněk Svěrák pocit, že by ta dávka humoru vydala na filmy dva.

Smoljak se Svěrákem si své role dopsali později.

Režisér Lipský však v původním scénáři nemohl najít role pro samotné cimrmanology, a přitom si ze srdce přál, aby si ve snímku oba zahráli. Požádal je proto, aby pro sebe úlohy dopsali. Díky tomu se zrodil vedoucí autoservisu Karfík a psycholog Klásek a vznikly nezapomenutelné hlášky o úplatcích, ze kterých se jeden musí nutně zbláznit.

Po úspěchu "Jáchyma" už bylo pro Smoljaka se Svěrákem mnohem snazší točit filmy podle vlastního vkusu a fantazie. O deset let později prosadili i původně odmítnutý scénář a natočili ho pod názvem Rozpuštěný a vypuštěný.

Další perličky o filmu Jáchyme, hoď ho do stroje:

  • Ladislav Smoljak nebyl spokojen s výkonem Luďka Soboty v hlavní roli. Dokonce prohlásil, že film "zkazil". Sobota si z toho však těžkou hlavu nedělal, protože Františkem Koudelkou odstartoval úspěšnou dráhu komika.
  • Šlo o první film, ve kterém si zahrál Petr Nárožný. Do role se náležitě vžíval a snažil se vymýšlet vlastní nápady, až tím občas lezl Smoljakovi na nervy. Poslední roli svého života si naopak v "Jáchymovi" zahrála Věra Ferbasová, která ztvárnila Františkovu tetičku.

'Manžel tráví většinu času na cestách.'

  • Svůdnou paní Nevyjelovou, jejíž manžel tráví většinu času na cestách, hrála druhá vicemiss ČSSR roku 1970 a vítězka soutěže Miss Maja Internacional Eva Fiedlerová. Béda Hudeček v podání Josefa Dvořáka měl tedy skutečně vybraný vkus!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky