Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jáchyme, hoď ho do stroje! Podle Smoljaka jedna z hlavních postav film zkazila

Jáchyme, hoď ho do stroje
Jáchyme, hoď ho do stroje
Zdroj: Archiv
Prohlédněte si všechny fotografie (7)

Komedie Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974) se stala divácky nejúspěšnějším filmem, ke kterému kdy cimrmanovská dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák napsala scénář. Autoři však měli co dělat, aby ji na Barrandov vůbec protlačili.

Dnes je až těžké uvěřit, že existovaly doby, kdy Smoljak se Svěrákem nebyli v Československu slavní. Když na začátku 70. let přišli do barrandovského studia nabídnout filmovou adaptaci divadelní hry Vražda v salónním kupé, bylo jim řečeno, že Cimrman nikoho nezajímá. Neprosadil ho ani režisér Oldřich Lipský, který by ho býval natočil s chutí. Místo toho ale scénáristům poradil, aby vymysleli nový námět a už během psaní ho konzultovali s ústředním dramaturgem Ludvíkem Tomanem.

Tomanovi se zalíbila myšlenka zesměšnění věštícího kondiciogramu, protože šla na ruku normalizačnímu boji proti pověrám a horoskopům. Díky tomu se na filmu mohlo začít pracovat. "V té době se vždy muselo přijít s nějakou kouřovou clonou, aby film vůbec mohl vzniknout," vzpomínal později Ladislav Smoljak.

Ačkoli měli scénáristé už určité zkušenosti s divadelními prkny, svět filmu byl o něčem jiném. Pořád si nebyli jisti, zda bude snímek dostatečně komický, a tak do něj dodávali stále víc a víc vtipů, až měl Zdeněk Svěrák pocit, že by ta dávka humoru vydala na filmy dva.

Smoljak se Svěrákem si své role dopsali později. Smoljak se Svěrákem si své role dopsali později. Zdroj: Archiv

Režisér Lipský však v původním scénáři nemohl najít role pro samotné cimrmanology, a přitom si ze srdce přál, aby si ve snímku oba zahráli. Požádal je proto, aby pro sebe úlohy dopsali. Díky tomu se zrodil vedoucí autoservisu Karfík a psycholog Klásek a vznikly nezapomenutelné hlášky o úplatcích, ze kterých se jeden musí nutně zbláznit.

Po úspěchu "Jáchyma" už bylo pro Smoljaka se Svěrákem mnohem snazší točit filmy podle vlastního vkusu a fantazie. O deset let později prosadili i původně odmítnutý scénář a natočili ho pod názvem Rozpuštěný a vypuštěný.

Další perličky o filmu Jáchyme, hoď ho do stroje:

  • Ladislav Smoljak nebyl spokojen s výkonem Luďka Soboty v hlavní roli. Dokonce prohlásil, že film "zkazil". Sobota si z toho však těžkou hlavu nedělal, protože Františkem Koudelkou odstartoval úspěšnou dráhu komika.
  • Šlo o první film, ve kterém si zahrál Petr Nárožný. Do role se náležitě vžíval a snažil se vymýšlet vlastní nápady, až tím občas lezl Smoljakovi na nervy. Poslední roli svého života si naopak v "Jáchymovi" zahrála Věra Ferbasová, která ztvárnila Františkovu tetičku.

'Manžel tráví většinu času na cestách.' 'Manžel tráví většinu času na cestách.' Zdroj: Archiv

  • Svůdnou paní Nevyjelovou, jejíž manžel tráví většinu času na cestách, hrála druhá vicemiss ČSSR roku 1970 a vítězka soutěže Miss Maja Internacional Eva Fiedlerová. Béda Hudeček v podání Josefa Dvořáka měl tedy skutečně vybraný vkus!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU