Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak vypadaly první Miss World: obstály by v konkurenci dnešních krásek?

Zdroj: shutterstock
Více v galerii
Prohlédněte si všechny fotografie (11)

Jak ale vypadaly první vítězky nejstarší a do dnešní doby nejprestižnější mezinárodní soutěže krásy Miss World? Líbily by se nám i dnes?


Soutěže krásy už zřejmě mají svou nejslavnější éru za sebou, přesto jsou stále cílem mnoha krásek. Dnešní ideál krásy známe, a přestože se nyní přetřásá potřeba větší rozmanitosti, vítězkami těchto soutěží se obvykle stávají vysoké, štíhlé modelky s dlouhými vlasy. 

Soutěž Miss World vznikla ve Velké Británii v roce 1951. Její zakladatel, moderátor Eric Morley, ji původně zamýšlel pouze jako jednorázovou akci, součást oslav národní výstavy Festival Británie, která měla sloužit k propagaci tehdy nových a poněkud skandálních bikin. Velmi sledovaná událost byla médii překřtěna na Miss World. Až po úspěchu americké soutěže Miss Universe se Morley rozhodl soutěž také pořádat každoročně. Mimochodem, podnikavý Morley se stal také zakladatelem televizního programu Come Dancing, který se na obrazovkách BBC udržel skoro 50 let, od roku 1949 až do roku 1998. Na rozdíl od jeho následovníka SuperStar však soutěžící nebyli celebrity.

Ta úplně první

Historicky první vítězkou Miss World se stala Švédka Kerstin „Kiki“ Håkansson, modelka a Miss Švédska. Oproti ustálené představě o blonďatých Švédkách byla tato moderně vyhlížející kráska tmavovlasá a hnědooká. Kromě prvenství v soutěži jí do dnešních dnů zůstává ještě jedno prvenství – je jedinou Miss World, která přijala svoji korunku v bikinách. Ty byly považovány za nemravné, a korunovační ceremoniál v tomto oblečení způsobil značný skandál. Nábožensky založené země hrozily, že svoje delegátky stáhnou, a do problematiky bikin se vložil i tehdejší papež Pius XII, který je zavrhl.  Po takovém rozruchu organizátoři raději nahradili bikiny jednodílnými plavkami a od roku 1976 se Miss začaly na korunovaci oblékat do večerních šatů.

O rok později zvítězila její krajanka, modelka a Miss Švédska 1952 May-Louise Flodin, rovněž brunetka, s krátkým účesem z vlnitých vlasů. První trojici uzavřela Francouzka Denise Perrier, také modelka a Miss Francie, navíc herečka, která se mihla i v bondovce Diamanty jsou věčné z roku 1971. Denise zůstává do dnešních dnů jedinou Francouzkou, která tento titul získala.

K prvním blondýnkami patřila například Miss World 1959, Nizozemka Corine Rottschäfer, která se po úspěšné dráze v modelingu stala majitelkou modelingové agentury. Ta před svým vítězstvím zažila malé drama, když zjistila, že večerní šaty, v kterých měla vystoupit, jsou děravé. Velkorysá izraelská spolusoutěžící jí půjčila svoje, a nakonec se obě umístily na stupních vítězů, Corine vyhrála a Izraelka skončila třetí.

Krásky z celého světa

Za první vítězku z afrického kontinentu je považována Jihoafričanka bílé pleti Penelope Coelen, původně sekretářka, která po svém vítězství zkusila štěstí i v Hollywoodu. Nicméně již v roce 1954 vyhrála egyptská módní návrhářka Antigone Costanda. První Australankou byla až v roce 1969 Penelope Plummer, původně knihovnice z Nového Jižního Walesu, po které byla v roce 1970 pojmenována odrůda růží. První vítěznou Jihoameričankou byla Venezuelanka Susana Duijm, která byla korunována v roce 1955 a následně se stala herečkou a televizní moderátorkou. Právě Venezuela je země, která soutěži zatím dodala nejvíc vítězek – šest. Že mají venezuelské ženy krásu v krvi, je znát i zde, Susanina dcera Carolina Cerruti se stala Miss Venezuela v roce 1983, díky tomu se také zúčastnila finále Miss World v Londýně, ale korunku jako její matka nakonec nevybojovala.be

Stejně jako dnes měly tehdejší účastnice zkušenosti s modelingem a mnohá z nich se snažila uplatnit jako herečka či moderátorka, což se jim také se střídavými úspěchy dařilo. Nezřídka se provdaly za bohaté muže, v čemž se také příliš neliší od dnešních Miss. A lišily se od současných Miss svým vzhledem? Byly stejně mladé a pohledné, ovšem jejich krása byla na rozdíl od mnoha dnešních vítězek přírodní. Nebyly tak vysoké a vysportované, ale měly přirozeně štíhlé postavy. Jejich účesy i styling byly poplatné době, v porovnání s dneškem byly překvapivě časté krátké, pečlivě provedené účesy. Přesto měly mladistvý půvab, který dokáže okouzlit i dnes. Ostatně posuďte sami.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky