Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak se budí princezny:Hrušínský si způsobil těžký úraz okouzlen krásnou Růženkou

Pohádka, která neukazuje jen klasický a notorický příběh spící princezny, ale také podporuje na cestě za pravým štěstím
Pohádka, která neukazuje jen klasický a notorický příběh spící princezny, ale také podporuje na cestě za pravým štěstím
Zdroj: Profimedia.cz

Pohádka, která neukazuje jen klasický a notorický příběh spící princezny, ale také podporuje na cestě za pravým štěstím. To je česká filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka z roku 1977. Scénář napsala Bohumila Zelenková na motivy pohádky O Šípkové Růžence.

Při vzpomínce na pohádku Jak se Budí princezny totiž vyvstanou na mysl mimo příběh také texty písní Zdeňka Borovce Jdi za štěstím a Na sedmém lánu (O šípkových růžích). Epickou hudbu Karla Svobody založené na zvuku zobcové flétny a klavíru doplňují hlasy zpěváků Karla Gotta a Heleny Vondráčkové. Celkově tak posouvají pohádku blíže k lidem, u kterých písničky zlidověly.

Princezna neměla jemný hlásek

V divácky úspěšné pohádce můžeme vidět herecké hvězdy jako je Jiří Sovák, Milena Dvorská, Marie Horáková, Jan Hrušínský, Jan Kraus, František Filipovský nebo Stella Zázvorková. Dokonce Vladimíru Menšíkovi byla role psána přímo na tělo. Princeznu navíc nadabovala Naďa Konvalinková. I když ve skutečnosti představitelka Růženky neměla tak jemný hlásek, okouzlila svého prince Jana Hrušínského i mimo natáčení. Se svým hereckým kolegou a pohádkovým bratrem Janem Krausem se dohodl, že překvapí Horákovou v hotelovém pokoji v Telči, kde bydleli. Hrušínský vlezl na římsku, která se s ním ale utrhla. Měl tak obrovské štěstí, že když proletěl skleněným stropem restaurace a dopadl na výčep mezi stoly, skončil pouze se zlomeninou stehenní kosti. Natáčet se ale nepřestalo.

Pochvala za kaskadérský kousek

Další den ho čekala scéna, kdy jede na koni a spadne do rybníka. S nohou v sádře, kterou zakryl igelitem, vstoupil do vody. Guma, která měla igelit utáhnout ale nefungovala a voda prosákla až k sádře. Herec zůstal na místě a nemohl se těžkou vahou ani hnout. Filmaři si museli půjčit jeřáb, Jana na něj zavěsit a vytáhnout. Po celé nehodě a docela vtipné dohře si svého mladého kolegu dobírali ti starší a zkušenější. Podle článku Sabiny Lojdové na Super. cz dokonce Jiří Sovák Hrušínského přivítal v šatně slovy: „My jsme taky chlastali a padali, ale nikdy ne tak z vysoka.“ Což by se dalo brát i jako pochvala Hrušínského kaskadérského umění.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU