Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Z miláčka Británie vyvrhelem: Rowlingová má u fanoušků další škraloup

J.K. Rowling
J.K. Rowling
Zdroj: Profimedia
J.K. Rowling

Slavná spisovatelka se před nějakým časem vyjádřila k článku, který se zabýval tím, jak bude potřeba pomoci lidem, kteří menstruují, po skončení pandemie koronaviru. Její názor naštval nejen fanoušky, ale i kolegy z branže.

Autorka legendární ságy o mladém čaroději Harrym Potterovi J. K. Rowling se na svém Twitteru vyjádřila k článku, který řešil lidi, kteří menstruují. Podle spisovatelky mají tyto osoby jasně daný název a tím jsou - ženy.

„Jsem si jistá, že pro takové lidi existovalo nějaké označení. Napovězte mi někdo,“ napsala si výsměšně na twitterový účet. 

Když se na ni snesla vlna kritiky, začala se obhajovat a vysvětlovat, že to bylo myšleno jinak. Navíc se dušovala, že nikoho rozhodně nechtěla ponížit či znevýhodnit. Sama prý v mládí čelila domácímu násilí.

J. K. Rowling prý tansgender lidi miluje

„Znám a miluji translidi, ale vymazání pojmu pohlaví zbavuje mnohé z nich možnosti smysluplně diskutovat o svém životě,“ prohlásila pro britský list The Telegraph.

Bohužel to nepomohlo a spíše to ještě více její fanoušky i kolegy rozlítilo. Vyjádřil se i představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe. Ten se od jejích výroků distancoval.

„Transgender ženy jsou také ženy. Jakékoli tvrzení o opaku popírá identitu a důstojnost transgender lidí a je proti všemu, co nám říkají profesionálové z řad lékařů, psychologů a dalších pracovníků, kteří jsou v tomto tématu mnohem odborněji způsobilí než Joanne nebo já,“ řekl Radcliffe pro Projekt Trevor.

Autorka ságy chyběla na setkání po dvaceti letech

J. K. Rowling chyběla i v televizním speciálu, kde se sešly hlavní hvězdy ságy o Harrym Potterovi po dvaceti letech od prvního dílu. Rowling se ve speciálu neobjevuje a je k vidění pouze v archivních videoklipech. Proslýchá se, že je to právě kvůli jejím názorům a kontroverzním výrokům na trangender lidi.

Média považují absenci autorky za zásadní a mnoho recenzentů se nad ní pozastavuje. Sloupkařka The Times Carol Midgley se dokonce vyjádřila, že je to stejné, jako kdyby členové britské královské rodiny pořádali večírek a nepozvali královnu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky