Ivo Jahelka vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul JUDr. Žije v Jindřichově Hradci, kde vede advokátní kancelář a říká se, že ve svém oboru patří mezi opravdové špičky. O klienty nouzi nemá, stal se totiž slavným díky zhudebňování nejrůznějších právnických textů, na které si lidé pamatují dodnes. Díky tomu si získal legendární přezdívku "zpívající právník".

V letech 1984 až 2009 vydal Jahelka deset sólových alb ve spolupráci s předními českými baviči i hudebníky. Mezi jeho přátele a hosty na deskách pravidelně patřil i bavič Petr Novotný. Na ty největší pecky si jistě vzpomenete. Říká vám něco Balada o rozhodujícím úderu šilhavého řezníka Josky, Případ nudisty Bédi Šulisty, Balada o úrazu snoubence Pepy nebo Balada o pozitivním dopadu školení z bezpečnosti práce?

Mimo jiné je i autorem několika knih jako Když se smějí paragrafy nebo Minimum k soudu.

V České televizi uváděl léta pořad Neznalost neomlouvá

Ivo se také podílel na vzniku pořadu České televize Neznalost neomlouvá, kde divákům srozumitelně vysvětlovat nejrůznější právní problémy. Pořad se vysílal od roku 2002 a byl oblíbený celou řádku let. Pořad byl samozřejmě doplňován Jahelkovými písněmi a diváci si tak mohli aktuální problematiku lépe zapamatovat.

V roce 2014 kandidoval do Senátu za TOP 09 a STAN v Pelhřimově. Postavil se proti předsedovi horní komory Milanu Štěchovi za ČSSD. Sice se dostal do druhého kola, ale Štěcha nakonec neporazil. To ho lehce rozčarovalo a z aktivní politiky se trochu stáhl a už nikdy nekandidoval.

Ivo Jahelka žije spokojený život se svou rodinou. Je ženatý a má dvě děti. Řídí se heslem, že život je nepřetržitá řada průšvihů nepravidelně jdoucích po sobě. Tuto legendární větu prý pronesl u soudu jeden recidivista a jeho úplně dostala.

Svůj humor nezapře ani při seriózních jednáních

Jahelka se specializuje na trestní, rodinné, občanské a obchodní právo. Říká se o něm, že nezapře svůj humor ani při seriózních soudních stání, proto s ním často bývá v soudní síni legrace. Jak říká, vzhledem ke svému věku už musí někde ubrat, tudíž pro něj už není právničina na prvním místě.

"Své klienty bych spočítal jen těžko. Neřekl bych sice, že jsem – jak zní moderní výraz – vyhořelý, ale určitá únava se projevuje, což je dáno i mým pokročilejším věkem. Přitom jsem vlastně po celou tu dobu byl kromě advokacie ještě písničkářem, který skládal, jezdil po koncertech, vydával desky, psal knihy… Protože mě hraní a psaní písniček pořád baví, logicky musím někde ubrat. Právničinu tedy ještě tak úplně na hřebík nevěším, ale už si z ní vybírám jen to, co mě opravdu zajímá. A toho je čím dál tím méně," prozradil pro denik.cz zpívající právník.

Související články