Přátelství Ivany Uhlířové a Václava Havla vzniklo zcela spontánně v létě 2010 během natáčení snímku Odcházení, kde ztvárnila Zuzanu, dceru dr. Viléma Rigera (Josef Abrhám).

Herečka si s prezidentem vytvořila velice blízký vztah a často se vzájemně podrželi, když jim bylo nejhůř. „Vždycky, když mu bylo zle, šel za mnou. Nebo spíš já za ním. Myslím při tom natáčení,“ zavzpomínala Uhlířová v rozhovoru pro server Echo24.

„To bylo ve vile Čerych v České Skalici, tam se o něj starala taková sestřička, která mu nosila třeba párky, přitom mu bylo zle a bylo čtyřicet stupňů. Já říkala: Proč mu nesete párky, když mu je zle? No nic, tak jsem se o něj začala taky trochu starat,“ popsala herečka s tím, že si ji Havel pak nechával často přizvat do své „tajné komůrky“. Během natáčení za ní vždy přišel asistent režie Jiří Kačírek s tím, že by s ní pan prezident chtěl mluvit. „Což znamenalo, že jsem obešla vilu, sešla po schodech a vylezla po žebříku do takové místnosti, kde on polehával a posedával na takovém tom lůžku,“ svěřila se Uhlířová.

Byla jsem takovej jeho kámoš

Ivana Uhlířová se s Václavem Havlem přátelila i po skončení natáčení. „To mi třeba zavolali: Dobrý den, tady kancelář prezidenta Václava Havla, pan prezident se ptá, jestli byste s ním nešla na koncert, paní Dáša je na Mauriciu,“ pochlubila se herečka ve výše zmíněném rozhovoru.

Uhlířová si prý často vůbec neuvědomovala, že tráví čas s prezidentem. „Já šla ze zkoušky, měla jsem roztrhanou plátěnou kabelu, tam přitom červenej koberec, taxíky, foťáci, pistolníci...“ zavzpomínala. „Já byla takovej jeho kámoš. Takovej podivnej malej kluk, se kterým si rád povídal,“ dodala s úsměvem.

Doprovod Havlovi navíc nedělala pouze na prestižních společenských akcích, často spolu chodili i jen tak si popovídat třeba u piva. „Já mu vždycky říkala, hele, Václave, mně je jedno, žes byl prezident, já bych se k tobě chovala stejně, i kdybys byl papež. To myslím, že měl rád,“ uzavřela herečka.

Související články