Rozchod rodičů není jednoduchý asi pro žádné dítě. Pokud ale dostalo do vínku křehkou povahu, může se vše zkomplikovat ještě více. Své o tom ví také Sofie Höppnerová, která nedávno dokonce prošla psychiatrickou léčbou.

Když se její maminka Ivana Jirešová rozešla s jejím tatínkem, novinářem Ondřejem Höppnerem, nastalo pro malou Sofii velmi složité období. Bývalí partneři se totiž nemohli shodnout na tom, jak o dceru budou pečovat, což vyústilo v dlouhých deset let soudních tahanic.

Nakonec se dívka ve svých čtrnácti letech mohla rozhodnout, roky, kdy pendlovala mezi dvěma domovy, se na ní ale podepsaly. 

S výchovou si Ivana Jirešová nevěděla rady

Také její matka, která chtěla mít Sofii ve výlučné péči, se dlouho s rozhodnutím soudu, který doporučil střídavou péči, nemohla srovnat.

“My jsme spolu čtrnáct dní byly a čtrnáct dní ne, tak tam na tu výchovu nezbyl čas. Užívaly jsme si to, že jsme spolu. Já jsem jí spoustu věcí odpouštěla,” popsala Ivana Jirešová v rozhovoru pro Extra.cz s tím, že jí trvalo dlouho, než dokázala výchovu nějak uchopit. 

“Všichni mi říkají, že jsem měkká a vždycky nakonec povolím. Sofi by vám ale řekla, že jsem přísná a hysterická, takže nevím,” dodala s úsměvem herečka, která se svou dcerou nyní vychází velmi dobře. 

Dcera odešla z domu, jakmile byla plnoletá

Nebylo to tak ale vždy. Puberta Sofie byla velmi náročná, což vyústilo v to, že jakmile dosáhla plnoletosti, odešla z domova. K radosti maminky jí ale tento rebelský postoj nevydržel příliš dlouho. 

“Už se zase vrátila. Ona odešla, protože jsme si lezly na nervy, ona lezla na nervy mně a já jí. Myslím si, že odešla v ten pravý okamžik. Teď už se spolu ale zase kámošíme a nastěhovala se zpátky,” prozradila, jak se jejich vztah vyvíjel.

Jak ale nyní v rozhovoru pro iDNES.cz Sofie Höppnerová přiznala, její nestabilní dětství se na ní podepsalo natolik, že u ní propuklo hned několik psychiatrických onemocnění, kvůli kterým musela vyhledat odbornou pomoc.

Dětství ji poznamenalo na duchu

"Diagnostikovali mi hraniční poruchu osobnosti, anorexii a bulimii. Jsem teď po tříměsíční psychiatrické léčbě a tohle je první týden, kdy jsem zase venku a rozkoukávám se,” svěřila se mladá žena. 

Ta o své zkušenosti nyní dokonce připravuje vlastní scénář, který by ráda přivedla k životu na jevišti. “Píšu si teď monodrama, ve kterém chci i hrát. Inspiraci beru z vlastního života. Je to náročné psaní, ale je to pro mě trochu léčebný proces. Jmenuje se Nemoce a bude to fakt silné,” sdělila cílevědomá studentka konzervatoře. 

Přestože studuje herectví, vidí se ale v budoucnu někde trochu jinde. Psaní je mi bližší. Když táta umíral, řekl mi, ať dál píšu. Četl předtím nějaké moje povídky a líbily se mu. Tak se snažím,” uvedla s tím, že zvažuje na vysoké škole pokračovat studiem scénáristiky nebo režie.

Související články