Když si tehdy před dvaceti lety přišla na pódium ve vítkovické sportovní hale pro korunku první československé miss, diváci v sále ji vypískali. Čekali, že vyhraje sladká blondýnka; tmavovláska s výrazným nosem se jim nelíbila. „Kousala jsem se do tváří, abych na jevišti nezačala brečet,“ vzpomíná Ivana Christová, která v prvním návalu hořkosti chtěla titul vrátit.

Nakonec si ho ale ponechala. Ostatně, odměna pro Miss ČSSR roku 1989 byla víc než skromná: Ivana Christová dostala svatební šaty (vzhledem k tehdejšímu průměrnému věku nevěst se předpokládalo, že osmnáctiletá dívka je bude brzy potřebovat), šicí stroj (domácí svépomocná výroba oděvů byla tehdy jedním z mála způsobů, jak se vkusně obléct) a ohromnou kariérní „příležitost“ v podobě zaměstnání sekretářky v Cestovní kanceláři mládeže. Zkrátka nic moc.

O modelingových agenturách se v předlistopadovém Československu nikomu ani nesnilo. A pokud chtěla Ivana něčeho dosáhnout, musela si to zorganizovat sama. Což také učinila – a na vlastní pěst si zařídila cestu na soutěž Miss International v Dominikánské republice. Peníze na cestu jí půjčil sám svazácký pohlavár Vasil Mohorita (a kdyby soutěž nevyhrála, neměla by mu je z čeho vrátit).

Tenkrát na přelomu 80. a 90. let se v celém módním světě probouzel zájem o modelky z Východu: do Paříže a New Yorku se sjížděly vyjukané Rusky, Polky, Češky a Ukrajinky, které ohromovaly svou krásou – i svou naivitou. První krůčky po přehlídkových molech tehdy dělala Eva Herzigová, Tereza Maxová či Daniela Peštová. A účinkování na Miss International otevřelo dveře do modelingu také pro Ivanu: slovenská kráska vyrazila do světa.

Kariéra s přestávkou

V Americe jí mnoho zajímavých kontaktů zprostředkoval režisér Miloš Forman, na jeho ranči v Connecticutu o víkendech pobývala, vařila mu halušky a zpívala lidovky. Šla z jednoho focení na druhé a jako brunetka a její pravidelné rysy a výrazné lícní kosti slavily velké úspěchy. Těžko říci, kam až to mohla v modelingu dotáhnout: zda by se alespoň načas zařadila mezi topmodelky, nebo zda by ji časem naopak zlikvidovaly drastické diety a další nástrahy módního světa.

Nestalo se ale to, ani to: Ivana totiž v Paříži potkala svého osudového muže, Francouze vietnamského původu Daniela Ubauda. Vypadal prý jako Indián s černýma očima a vlajícími vlasy. A Ivana otěhotněla.

Jejich vztah trval jenom rok a půl, během něhož stihli seznámení, sňatek, dítě i rozvod. A když to všechno skončilo (Daniel zmizel, když bylo jejich dceři Daniele devět měsíců), Ivaně nezbyl ani manžel, ani kariéra, ani peníze. „Během manželství jsem přišla na jednu podstatnou věc, kterou v životě neprozradím. Byla jsem z ní velice nešťastná. Ale před veřejností jsem musela sehrát důstojnou roli. Nikdy jsem nemohla nahlas oznámit, proč jsem se rozvedla. Proto jsem o manželovi vědomě neříkala pravdu,“ říká poněkud tajuplně.

Jisté ale je, že po rozvodu stála znovu na úplném začátku – a musela se začít spoléhat pouze sama na sebe. Možná i díky tomu si dokázala vybudovat dnes tak úspěšnou a rozmanitou kariéru: provozuje kosmetický salón („Já učím dámy, jak se o sebe ony samy mohou starat každý všední den, jen to může přinést ovoce v podobě nádherné pleti a trvalou krásu,“ říká), živí se jako moderátorka, občas fotí oblečení do katalogu, dokáže i zazpívat. „Klient, který chce mít na svém večírku Ivanu Christovou, si může vybrat,“ konstatuje jako profesionálka.

Zápas s kilogramy

V soukromí ovšem vždy tak úspěšná nebyla. Žena, která má svou kariéru dokonale pod kontrolou, je už méně úspěšná, pokud jde o kontrolu vlastní váhy: v mládí si jako modelka ničila zdraví hladověním (svého času konzumovala jeden banán za dva dny), nyní se její postava v průběhu času mění od plnoštíhlé po zaoblenou (a zejména slovenský bulvár její kila navíc s nechutnou škodolibostí propírá znovu a znovu).

Dlouhou dobu měla také smůlu na partnery: stejně jako mnoho úspěšných žen, i ona přitahovala muže-přísavky, kterým musela být oporou, ale oni sami totéž nabídnout nedokázali. „Ve vztazích jsem si mužů nikdy moc nevážila, vždy jsem přitahovala typy, jako byl můj otec. Bohužel,“ říká smutně. To se ale před časem změnilo: při natáčení slovenské reality show Celebrity Camp na Filipínách se seznámila s moderátorem Robertem Beněm, který ji miloval a opatroval i v nepříznivých situacích: „Do té doby jsem si myslela, že mě muži mají rádi, protože jsem Christová. Krásná Christová. A ten člověk mě najednou měl rád i s těmi kily navíc. A má pořád. On mě miluje, protože mě miluje,“ říká Ivana Christová.