Jak dnes žije tenista Ivan Lendl: Našel si nákladného a ušlechtilého koníčka

Ivan Lendl
Ivan Lendl
Zdroj: profimedia
Ivan Lendl

Král světového tenisu, fenomén své doby Ivan Lendl slaví 60 let Bývalý československý a později americký tenista, svého času dlouhodobá světová tenisová jednička Ivan Lendl oslaví 7. března životní jubileum. Jeden z největších českých tenistů všech dob vzešel z líhně sportovního klubu NH SC Ostrava. Jaká byla jeho cesta nejen za sportovními úspěchy? 

V historii tenisu zřejmě nebylo mnoho lepších hráčů než byl Ivan Lendl. Někdejší světová tenisová jednička – člen síně slávy a nejlepší český mužský tenista v historii – se narodil 7. března 1960 v Ostravě. Ivan měl od dětství veškeré předpoklady, že půjde ve šlépějích svých rodičů. Po otci se mohl vydat na profesní dráhu právníka, po mamince na dráhu tenisovou. A zvolil si správně.

Geny se nezapřou 

Maminka Olga Lendlová, rozená Jeništová byla velmi úspěšnou tenistkou té doby. Mezi její největší úspěchy patří zejména vítězství na mezinárodním mistrovství Polska v Katovicích v roce 1960, rok na to se dostala do finále mezinárodního mistrovství Československa, zvítězila na dvou mezinárodních turnajích ve Švýcarsku, dostala se do finále na mezinárodních turnajích v Ostende a Bělehradě, celkem třikrát zvítězila na mistrovství republiky ve čtyřhře a třikrát ve smíšené čtyřhře a obsadila 2. místo na československém žebříčku. Otec JUDr. Jiří Lendl byl rovněž spojený s tenisem, v roce 1990 se stal prezidentem Československého tenisového svazu. Ivan měl tedy veškeré předpoklady, spojení rodinného zázemí a mimořádného talentu i píle z něj učinilo krále světového tenisu.

Rozený talent

Ivan na tenisových kurtech vyrostl, celé jeho dětství se točilo kolem bílého sportu. Byl úspěšným ve všech mládežnických kategoriích. V srpnu roku 1978 zvítězil Ivan Lendl v Ostravě na centrálním tenisovém dvorci v Komenského sadech v semifinále nad šampionem z Wimbledonu Janem Kodešem. Ve finále pak zvítězil nad Vladimírem Zedníkem. Ve svých osmnácti se tak stal juniorským mistrem světa. Od roku 1978 se věnoval Ivan Lendl tenisu profesionálně a v 80. letech sbíral jednu trofej za druhou. V pouhých dvaceti letech v roce 1980 se rozhodujícím způsobem podílel na vítězství ve finále Davisova poháru s Itálií. O dva roky později ovládl Turnaj mistrů. 28. února 1983 se stal, ještě jako občan Československa, jedničkou v ATP. V čele žebříčku ATP se držel plných 270 týdnů. A v roce 1984 vyhrál v Paříži první grandslamový titul.

Během své bohaté kariéry vyhrál přes tisícovku turnajů okruhu ATP, dobyl osm grandslamových titulů ve dvouhře – US Open, French Open a Australian Open. Pětkrát zvítězil v Turnaji mistrů, nad hlavou třímal v ruce Davisův pohár. Pouze ve Wimbledonu se mu nikdy vyhrát nepodařilo, přestože se dvakrát probojoval do finále a pětkrát do semifinále.

Emigrace

Roku 1986 emigroval Ivan Lendl do Spojených států amerických. V roce 1989 se oženil se Samanthou Frankel a o tři roky později získal americké státní občanství. Manželé Lendlovi spolu vychovali pět dcer – Marika (1990), dvojčata Isabelle a Caroline (1991), Daniela (1993) a Nikola (1998).

Ve čtyřiatřiceti letech Lendl s profesionálním tenisem pro chronické bolesti páteře skončil. S rodinou se odstěhoval na Floridu, kde se profesionálně věnuje golfu. V r. 2001 byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy. Všechny jeho dcery jsou sportovně založené, Marika, Isabelle a Daniela se věnují golfu, Caroline dělá ženské veslování a nejmladší Nikola se věnuje koním a parkuru.

V roce 2007 založil soukromou golfovou akademii a tenisovou akademii Ivan Lendl’s Champions Academy (ILCA). Od roku 2011 sbíral zkušenosti jako osobní trenér skotského tenisty Andyho Murrayho, který pod jeho vedením vyhrál Wimbledon. Spolupráci ukončil v březnu 2014. Krátce také trénoval německého tenistu Alexandera Zvereva, ale spolupráce nevydržela ani rok.

Alfons Mucha

Ivan Lendl maturoval na Matičním gymnáziu v Ostravě (tehdy Gymnázium ul. Dr. Šmerala; mezi další významné absolventy patří zpěvačka Hana Zagorová, prozaik Jan Balabán, bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček či herec Norbert Lichý). Po maturitě pokračoval ve studiích na VŠB – Technické univerzity v Ostravě. Vysokoškolská studium na „bani“ však nedokončil. Kromě sportovní stránky má Ivan i uměleckou. Sbírá díla secesního malíře Alfonse Muchy. Jeho sbírka čítá 116 děl a k úplnosti sbírky chybí pouze tři kusy.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky