Kriminální série Devadesátky z produkce České televize vypráví dobře známé příběhy z českého podsvětí z 90. let minulého století a jednou z postav, která v seriálu nemohla chybět, je kontroverzní podnikatel Ivan Jonák. Ten byl v té době považován za krále českých mafiánů, v Praze vlastnil legendární Discoland Sylvia a jeho jméno zná dodnes prakticky každý.

V Devadesátkách jej ztvárnil herec Michal Novotný. Jakmile se Novotný coby Ivan Jonák objevil na obrazovce, mnohým spadla brada.

Neuvěřitelná podoba

I když se na první pohled může zdát, že musel Michal Novotný před natáčením trávit hodiny a hodiny v maskérně, než jej maskéři nastylizovali do podoby Ivana Jonáka, opak je pravdou. Herec totiž musel akorát nasadit paruku a typický devadesátkový oblek. „Nalepení té ovce, co mám na hlavě, trvalo zhruba 45 až 50 minut,” popisoval pro DVTV Novotný, jak mu maskéři nasazovali na hlavu paruku s kudrnatými vlasy.

„S tímhle mým obtloustlým ksichtem tam nebylo úplně co líčit,” smál se ještě herec, kterého samotného překvapilo, nakolik si je s Jonákem podobný.

Lidé mu říkají Ivane

Michal Novotný byl ve své prozatím poslední roli natolik skvělý, že mu část lidí po premiéře Devadesátek neřekne jinak než „Ivane”. „Občas se mi to stane. Včera jsem byl tady nedaleko s bolavým kolenem a doktor říkal: ‚A! Přišel Ivan!’,” popisoval svůj současný život herec, který je mezi televizními diváky velmi populární.

Přestože se Ivan Jonák v seriálu Devadesátky objevuje jen v několika málo scénách, fanoušky kriminálních případů z 90. let jeho postava zkrátka baví. A to nejen díky jeho tajemnému příběhu, ale také prvotřídnímu ztvárnění Michalem Novotným. Ten se na svou roli náležitě připravoval a o Jonákovi si zjišťoval nejrůznější informace, které sbíral od kriminalistů a vyšetřovatelů, ale také přímo těch, kteří se s Jonákem v devadesátých letech dobře znali.