Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Inna Čurikovová: Marfuša z Mrazíka se stala aktivistkou bojující proti systému

Inna Čurikovová
Inna Čurikovová
Zdroj: archiv
Inna Čurikovová

Pohádková Marfuša se narodila za války v rodině profesora zemědělské univerzity a biochemičky. Otec bojoval na frontě, matka s dcerou uprchly před postupující německou frontou za Ural. Po válce se rodiče rozvedli a Inna se s matkou přestěhovala do Moskvy.

Expertka na louskání ořechů

Už jako školačka zatoužila stát se herečkou. Když dostala ve 12 letech roli ve filmovém dramatu Matka, byla na vrcholu blaha. Potom ale přišla pohroma: u zkoušek na hereckou školu nepochodila a přímo před zkoušejícími se zhroutila. Pedagogové se nad nešťastnou dívkou, zamilovanou do divadla, nakonec ustrnuli.

Bylo jí dvacet, když si ji režisér Alexandr Rou vybral do role ošklivé a zlé Marfuši. „Dali jsme se s Alexandrem při konkurzu do řeči a já se mu pochlubila, že umím louskat v zubech ořechy. To ho tak nadchlo, že jsem tu roli nakonec dostala,“ vzpomínala Inna Čurikovová v rozhovoru pro deník Izvestija. Ovšem když se při natáčení poprvé uviděla v zrcadle jako Marfuša, rozplakala se a chtěla utéct. Nakonec si to rozmyslela, ale trvalo prý hodně dlouho, než našla odvahu se na slavnou pohádku podívat.

V roce 1966 ji režisér Gleb Panfi lov obsadil do svého snímku Ohněm se nepřebrodíš. Navíc se do okaté herečky zamiloval a brzy se vzali. Právě díky zmíněnému filmu, který obdržel Zlatého leoparda na MFF v Locarnu, získala Inna pověst výjimečné herečky. 

Zastavte válku!

Rok a půl poté, co se v Rusku dostal k moci Vladimir Putin, se Inna Čurikovová stala jednou ze signatářek dopisu za záchranu nezávislé televizní stanice NTV. O dva roky později se aktivně angažovala v mírové kampani, jejímž cílem bylo zastavit čečenskou válku. Občansky aktivní zůstala i v dalších letech.

Před osmi roky nešťastně upadla na moskevském letišti Šeremetěvo a zlomila si ruku. Jen se co jí zlomenina zahojila, uklouzla na náledí cestou z představení a tentokrát si zlomila obě paže. Přesto se dokázala vrátit zpátky na prkna, která znamenají svět. A do hereckého důchodu se navzdory vysokému věku nechystá. 

1943 - Narodila se 5. října v Belibeji v Baškirsku

1964 - Hraje v pohádce Mrazík a nastupuje do profesionálního angažmá.

1984 - Za roli učitelky Věry ve filmu Válečná romance obdržela Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně.

1991 - Stala se „národní umělkyní SSSR“.

2007 - Začala působit jako prezidentka Mezinárodního filmového festivalu Andreje Tarkovského Zrcadlo.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky