Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hříšní lidé města pražského: Co měla společného mordparta s králem Václavem

Nejznámější český detektiv. To je rada Vacátko
Nejznámější český detektiv. To je rada Vacátko
Zdroj: Profimedia.cz

Nejznámější český detektiv. To je rada Vacátko ze seriálu Hříšní lidé města pražského, který je podle Česko-slovenské databáze 145. nejoblíbenější. Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka vypravuje o pražské "mordpartě", které neunikne ani ten nejrafinovanější zločinec.

Praví policisté

Dedukční schopnosti inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář) v čele s Karlem Vacátkem (Jaroslav Marvan) byly známé každému zločinci a vypravovaly se o nich legendy. Je tedy obdivuhodné, že postavy inspektorů mají základ v reálných policistech. Předobrazem rady Vacátka byl policejní rada Josef Vaňásek (1877 – 1938), který od roku 1923 vedl legendární pražskou Čtyřku. Jeho syn se na práci filmařů chodil dívat a přiznal, že Jaroslav Marvan hraje tak dokonale, že v jeho gestikulaci a intonaci stále vidí svého otce. Také postava inspektora Mrázka byla inspirovaná skutečnou osobou. Byl jím policista Tuček, na něhož vzpomíná jeho vnuk v pořadu České televize Barvy života slovy: "Pamatuji si, že s ním nebyla moc legrace, byl přísný a autoritativní. I když jsme někam šli, tak pořád dával pozor, zda někdo nepáchá nějakou nepravost. Pracoval na Čtyřce jako chytač kapsářů pod radou Vaňáskem s kolegy, které jsem pak věrně poznal v seriálu Hříšní lidé města pražského. Děda mi taky říkal, že ho navštívil nějaký spisovatel a ptal se ho na případy, které na Čtyřce vyřešili."

Hříšní lidé města pražského, je třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let Hříšní lidé města pražského, je třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let Zdroj: Profimedia.cz

Za Jedovou chýši může Václav IV.

Legendární Jedová chýše, kde se scházela pražská galerka, zloději, pasáci a lehké holky, stála na rohu Apolinářské a Viničné ulice na pražském Větrově. Už od 14. století patřila tato oblast k místům, kterým se lidé v noci raději vyhýbali. Ve dne se zde ale údajně sem tam zastavil král Václav IV. když mířil na svůj hrádek do Kunratic. Legenda hovoří, že název jedné z nejstarších pražských hospod vznikl po jedné jeho návštěvě, kdy ve dvou hostech poznal nájemné vrahy, kteří se ho jednou pokusili otrávit. Jelikož měl s sebou kata, nařídil mu, aby jim do piva namíchal jed. Traviči tak na místě pošli bolestivou a osudovou smrtí a od té doby se místu říkalo v Jedové chýši. Až do roku 1927, kdy stavení koupil český psychiatr a neurolog Antonín Heveroch, který po jejím zbourání rozšířil sanatorium pro duševně choré.

Točilo se 4 roky

Hříšní lidé města pražského byl prvním seriálem, který měl podle tehdejší normy předepsáno, že se musí natočit přesně 13 epizod. Ani o jednu méně nebo více. Dohromady se tak točilo 4 roky a Jaroslav Marvan musel natáčení vydržet v jednom obleku. Rozpočet na seriál byl totiž nahnutý. Nejprve bylo celé natáčení kvůli finančním nákladům zrušeno, po dvou měsících se ale rozhodlo, že se zrealizují první dva díly. Pro velký úspěch, a aby se nenarušil předepsaný počet epizod, v letech 1970 - 1971 vznikly čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky