Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Příběh statečné Freddie a Truus: Teenagerky obelstily a zabily mnoho nacistů

Freddie a Tuus Oversteegenovy
Freddie a Tuus Oversteegenovy
Zdroj: Youtube
Freddie a Tuus Oversteegenovy

Rodačce z již zaniklé nizozemské vesničky Shoten Freddie Oversteegen bylo pouhých 14 let, když se připojila k odboji. Její dětský vzhled a nevinná tvář nevzbuzovaly u nacistů žádné podezření. Všude proklouzla coby obyčejná malá školačka.

Freddie vyrůstala se starší sestrou Truus ve velmi chudých poměrech. Po rozvodu rodičů se matka s dětmi přestěhovala do malého bytu a upnula se ke komunistickým ideálům. K těm přivedla i své dcery. Už před invazí německých vojsk do Nizozemí dívky šířily protinacistické letáky a pomáhaly matce převádět do bezpečí uprchlé židovské obyvatele. Dva se skrývali i u nich doma.

Tato činnost brzy upoutala pozornost odbojářů a mladým dívkám nabídli spolupráci. Freddie bylo tehdy 14 let, ale vypadala na dvanáct. Když procházela kolem německých vojáků, usmívali se na ni jako na malou holčičku. Nikoho z nich by nenapadlo, že pod kabátem skrývá důležité zprávy nebo zbraně.

Netrvalo dlouho, a Freddie s Tuus se naučily i střílet. Několik Němců zlikvidovaly při obyčejné projížďce na kole: Freddie seděla za svou sestrou a strefovala se do kolemjdoucích vojáků, kteří padali jako hrušky. Opět nikdo nepojal podezření, že by je zabily dospívající dívky.

Odbojáři se potřebovali zbavit hlavně vyšších důstojníků. Sestry je vyhledávaly po hospodách a dávaly se s nimi do řeči. Důstojníci, potěšeni pozorností půvabných děvčat, se snadno nechali vylákat do lesa v příslibu romantického dobrodružství, místo polibků je však čekala smrt: pokud je nezastřelily samy dívky, zabili je jiní příslušníci odboje, kteří už čekali na smluveném místě.

Hlavní náplní odbojářské činnosti však pro sestry bylo pašování dětí ze židovských ghett přes nizozemské území. Občas se akce nezdařila a dítě bylo nacisty dopadeno. Tyto bolestné momenty si v sobě Freddie nesla celý život a nerada o nich hovořila. Stejně tak ji navždy hluboce zasáhla poprava studentky Hannie Schaft, se kterou sestry Oversteegenovy v odboji úzce spolupracovaly. Společně tvořily nerozlučnou trojku. Hannie byla popravena pouhých 18 dnů před osvobozením. "Freddie nikdy nepochopila, proč nacisté její kamarádku zabili na samém konci války. Po celý život jí nosila na hřbitov růže," uvedla filmová režisérka Manon Hoornstra, která bývalou odbojářku zpovídala.

Sama Freddie za svého života tvrdila, že jí neustále připadá, jako by válka skončila teprve před dvěma týdny. Nikdy se nezbavila traumat, a dokonce ani špatného svědomí. "Zastřelila několik lidí, a byli to opravdu zlí nacisti," vysvětlil její syn Remi Dekker, "ale ona zabíjení nenáviděla a nenáviděla sebe samu za to, že to udělala."

Freddie Oversteegen zemřela loni v září den před svými 93. narozeninami. Následovala tak svou sestru Tuus, která se odebrala na věčnost jen pár let před ní.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky