Zdeňku Sternbergovi bylo úctyhodných 97 let. Byl vychován jako dědic panství na hradu Český Šternberk. Za nacistické okupace byla jeho rodina pronásledována a hrad byl posléze znárodněn. Po roce 1948 pomohl několika lidem utéct přes hranice.

V karvinských dolech poté strávil nuceně pět let, dva roky z toho u Pomocných technických praporů (PTP). V karlínském hudebním divadle pracoval jako kulisák do roku 1968, kdy emigroval do Rakouska. Tam se vypracoval na zástupce ředitele potravinářského koncernu.

Po sametové revoluci se Sternberg vrátil do Československa, kde restituoval majetek svého rodu, a to včetně hradu Český Šternberk. Po dobu 30 let ho trpělivě rekonstruoval a zveleboval. Žil tam se svojí manželkou Alžbětou a synem Filipem.

Václav Klaus v roce 2005 udělil Sternbergovi medaili Za zásluhy. Sternberg byl obecně velmi oblíbený a lidé na něj nedali dopustit.

„Byl velice oblíbený, byl to skvělý, báječný člověk, ale bohužel situace nám nedovoluje cokoliv uspořádat a důstojně se s ním rozloučit. Budeme asi muset vyčkat příhodnější chvíle a potom po domluvě s paní kastelánkou třeba něco uspořádat,“ uvedla starostka Českého Šternberka Iveta Bártová pro ČTK.

„Byl hodný, pomáhal lidem. Když se na něj obrátili s jakýmkoliv problémem, tak se snažil pomoci a vycházel jim vstříc,“ dodává. Sama má se Sternbergem jeden nezapomenutelný zážitek, na který ráda vzpomíná.

Před lety se v Českém Šternberku konalo setkání starostů z mikroregionů. Spojené to bylo s prohlídkou hradu. Provázel tehdy sám Sternberg. „Pro kolegy starosty to byl báječný zážitek, vyprávění o hradu přímo z úst pana Sternberga bylo nezapomenutelné,“ dodala Bártová.

Úmrtí Zdeňka Sternberga oznámila kastelánka Českého Šternberku Zuzana Míková. „Až vám bude 97 let, tak si na mě vzpomeňte. Ono se vždycky říká to krásné stáří a ty vzpomínky, ale ono to nestojí za nic. Daří se mi tedy přiměřeně,“ řekl Sternberg Lidovým novinám v jednom z posledních rozhovorů.