Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hořký konce Mae West: Provokativní kráska nedokázala přijmout své stáří

Mae West na počátku kariéry a na konci. Postupně se změnila v karikaturu sebe sama.
Mae West na počátku kariéry a na konci. Postupně se změnila v karikaturu sebe sama.
Zdroj: Koláž Šíp
Mae West na počátku kariéry a na konci. Postupně se změnila v karikaturu sebe sama.

Stala se prototypem celebrit, které založily slávu na nebývalé sexuální otevřenosti a skandálech. Mae West (†87) spoléhala na to, že negativní reklama přitáhne více pozornosti. Za všechno se ale platí.

Je to revolver ve vaší kapse, nebo jste tak rád, že mě vidíte? Jen málo mužů umí dobře líbat, ale já naštěstí vždy měla dost času je to naučit. Je lepší, když si nás muži prohlížejí, než když nás přehlížejí. To jsou některé slavné výroky legendární tanečnice, herečky, spisovatelky a profesionální provokatérky.

Baby vamp

Sportovec a modelka. Tato dvě povolání se přitahují dnes stejně jako v 19. století. Emigrantka z Bavorska Matilda Doelger si mezi předváděním korzetů v New Yorku našla čas na pletky s Johnem Westem, což byl poměrně úspěšný sběrač odměn v boxerském ringu. Vzali se v roce 1889 a brzy přivedli na svět dceru Kate. Ta však po několika měsících zemřela. Mary Jane, která se narodila 17. srpna 1893, tak byla vymodleným a starostlivě opatrovaným dítětem. Později do rodiny přibyla ještě Mildred (*1898) a John (*1900).

Matilda se kromě předvádění šatů pokoušela o hereckou kariéru a nejstarší dceru často brala s sebou. Mary Jane se poprvé před publikum postavila v pěti letech a v roce 1907 začala vystupovat pod pseudonymem Mae. Už tehdy zaujala podivně houpavou chůzí, kterou v dalších letech dovedla k dokonalosti, takže lascivním kroucením boků přiváděla pánskou část obecenstva k šílenství. Není divu, že se jí začalo přezdívat „Baby vamp". Zprvu jezdila s kočovnými společnostmi, v 17 letech si poprvé zahrála na slavné Broadwayi. Vzápětí se o ní objevila zmínka v New York Times, což naplno odstartovalo její kariéru.

Směřování jejího života ale nadělalo v rodině hodně zlé krve. Zejména její teta a babička z otcovy strany netajily zděšení. Naopak Matilda za dcerou neochvějně stála. „Maminka byla vždy přesvědčena, že všechno, co dělám, je fantastické," vzpomínala později Mae.

V té době už byla vdanou paní. V šestnácti letech se zamilovala do kolegy z kabaretního představení Franka Szatkuse, který si říkal Frank Wallace. O čtyři roky staršího milence si v roce 1911 vzala, ale žili spolu sotva několik týdnů a Mae později svatbu dokonce tajila. Na to však doplatila.

Skandál ve vězení

Jako jedna z prvních začala předvádět módní tanec shimmy, který spočíval v potřásání rameny, díky čemuž žena rozvlnila své vnady. A protože Mae byla mimořádně obdařená, měli mravokárci poplach.

To ale nebylo zdaleka vše. Pod pseudonymem Jane Mast začala psát divadelní hry, samozřejmě s notně peprným dějem. V roce 1926 se v New Yorku schylovalo k premiéře jejího kusu s názvem Sex. Na tehdejší dobu něco neslýchaného. Úřady zprvu nevěděly, jak postupovat. Nakonec Mae stanula před soudem a za ohrožování mravní výchovy byla odsouzena k desetidennímu vězení. I pobyt za mřížemi ale dokázala proměnit v hojně sledovanou show. Povečeřela totiž s ředitelem věznice a hlídkujícím novinářům nezapomněla vylíčit všechny podrobnosti včetně faktu, že si oblékla hedvábné kalhotky.

Hra Sex se nakonec dostala na jeviště, a přestože ji kritika ztrhala, na lístky se stály fronty. Každý chtěl tu nestydatost vidět na vlastní oči. Po Mae záhy sáhli i filmaři. Debutovala v komedii Noc po noci (1932), a přestože se objevila jen v několika záběrech, suverénním vystupováním si celý film doslova ukradla pro sebe. O rok později v komedii Křivdila mu (1933) už hrála hlavní roli po boku rovněž začínajícího Caryho Granta. Film měl nebývalý úspěch, zachránil studio Paramount před krachem a oba herce vystřelil mezi absolutní elitu.
Mae si ale slávy užívala jen deset let. Za tu dobu se objevila v deseti filmech a u většiny se podílela i na scénáři. Na mnoha z nich se vyřádili cenzoři, což ještě zvyšovalo jejich přitažlivost.

Diva v úzkých

Chodila s řadou slavných mužů, dokonce se jí říkalo sexuální predátor. Sama tvrdila, že se ocitla na mužských kolenou častěji než jakýkoli ubrousek. Její ložnicí prošli herci, zpěváci i sportovci dnes už zapomenutých jmen, ale třeba také gangster Bugsy Siegel.

Se slavnými milenci se Mae ráda chlubila, avšak kdo si hraje s ohněm, někdy se spálí. V roce 1935 vypukl skandál, kvůli němuž se dostala do úzkých i jindy suverénní diva. Jeden pečlivý úředník našel v archivech její oddací list a okamžitě informoval média. Mae se okamžitě dostala do podezření z mnohomužství. V té době se totiž spekulovalo, že se v roce 1913 vdala také za herce a hudebníka Guida Deira. O Mae se začala zajímat policie, ale protože se nikdy neprokázalo, že by se Mae za Guida skutečně provdala, vyvázla bez trestu. Přimělo ji to alespoň k tomu, aby po letech požádala o rozvod s Frankem Szatkusem.

Nečekaný návrat

Co nezvládli cenzoři a mravokárci, udělal čas. Když se Mae přiblížila padesátka, začala v sexuálně laděných rolích působit nepatřičně. V roce 1943 sama odešla z Hollywoodu a vrátila se do světa kabaretů a divadel. Vystupovala mimo jiné v Las Vegas ve společnosti kulturistů, mezi nimiž si v roce 1954 našla životního partnera. O třicet let mladší Paul Novak, pyšnící se titulem Muž Kalifornie, s ní žil až do 22. listopadu 1980, kdy ve svém domě v Los Angeles podlehla infarktu.

Předtím se ale dočkala nečekaného filmového návratu. V roce 1970 se objevila v kontroverzním snímku Myra Breckinridge a poté následovala komedie Sextette (1978). Zejména druhý film ale u diváků neuspěl. Dívat se na 85letou stařenku trousící sexistické narážky zvládl jen málokdo. Jak poznamenal jeden z kritiků: „Je to jako vážná autonehoda. Je to příšerné, přesto nemůžete odtrhnout oči."

Co ještě nevíte

*Poté, co její otec skončil s boxerskou kariérou, pracoval pro policii a nakonec založil detektivní kancelář.

*Všechny své divadelní hry prý psala v hypnóze.

*Karel Čapek ji zmínil v románu Válka s Mloky. Figuruje v anketě vyptávající se tehdy známých osobností, mají-li mloci duši. Mae odpovídá, že nemají žádný sex-appeal, proto také nemají duši.

*Za druhé světové války říkali američtí piloti a námořníci záchranným vestám Mae West.

*Chodila také s Davidem Nivenem nebo Anthony Quinnem.

*Až po značném naléhání všech členů Beatles svolila, aby se její fotka objevila na obalu desky Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967).

*Proslula ranními klystýry. Tvrdila, že je po nich kůže hladká a člověk sladce voní „na obou koncích".

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky