Monika Hálová a Vladimír Dlouhý se seznámili na pražské konzervatoři, kde oba dva studovali herectví. Oba v té době už měli poměrně dost hereckých zkušeností. Vladimíra asi nejvíce proslavila hlavní role ve snímku Už zase skáču přes kaluže. 

Půvabná blondýnka Monika zase už od dětství působila v divadle Semafor a uváděla také oblíbené dětské televizní pořady Vlaštovka a Plamínek.

Poté, co konzervatoř dostudovali, se setkali tentokrát ne ve školních lavicích, ale před kamerou. Jednalo se o nepříliš známý film Šestapadesát neomluvených hodin. Ten vypráví o skupince mladých lidí, která sní o emigraci na západ. Tento snímek jako by předznamenal budoucí život Moniky Hálové. 

Hlavním snímkem, ve kterém se oba dva mladí herci zapsali do srdcí diváků, se stala pohádková komedie Hop a je tu lidoop. Dvojice zde ztvárnila zamilovaný pár a zhostila se toho natolik přesvědčivě, že bylo těžké uvěřit, že jde pouze o fikci.

Tehdy se v kuloárech povídalo, že spolu mladá dvojice chodí i ve skutečnosti. "Tak vážné to nebylo," popřel ovšem románek o mnoho let později Vladimír Dlouhý. Že to mezi nimi pořádně jiskřilo, se ale zkrátka popřít nedá.

Její kariéra brzy vyhasla

Zatímco Vladimír Dlouhý se jako herec dále posouval, Monika Hálová po úspěchu Lidoopa dostávala spíše menší a nepříliš významné role. Dále ji bylo možné vidět ve filmech Pátek není svátek, Pan Vok odchází, Hra o královnu nebo Zelená vlna. Před kamerou stála naposledy v roce 1985 ve filmu Mezek. 

Možná si ji diváci mohou pamatovat ze seriálu Malý pitaval z velkého města nebo série Velké sedlo. V posledním zmíněním si zahrála milenku Vítězslava Jandáka.

Její další kroky nicméně způsobily, že bylo za minulého režimu její jméno vyškrtnuto z titulků a na Moniku se tak trochu zapomnělo. Důvodem bylo, že po svatbě s báňským inženýrem Ortwinem Kolarczykem v polovině 80. let odcestovala do Kanady. Není proto divu, že tam mladá herečka již zůstala natrvalo.

Za oceánem měla organizovat divadelní představení pro české emigranty, to ovšem bylo nejblíže, jak se k divadlu dostala. Její osud se poté odvíjel již zcela civilně. 

Dětská láska Václava Kopty

S manželem se posléze měla rozvést a provdat se za jistého Daryla Mooreho. Poté, co nějakou dobu hledala jiné uplatnění, se prý nakonec stala účetní. Měla být také matkou čtyř dětí - Dustina, Zacharyho, Tylera a Russella.

Do Moniky Hálové byl jako chlapec zamilovaný herec Václav Kopta. Když mu bylo deset let a s tatínkem navštívil divadlo Semafor, do Moniky se platonicky zamiloval. „O přestávce mě vzal otec mezi účinkující do divadelního klubu, kde mi objednal dvoudecku džusu, začal se bavit s kamarády a na mě trochu zapomněl. Upíral jsem oči ke schodišti vedoucímu zpět do hlediště, když tu najednou po schodech sestupovala ona,” popsal umělec vzpomínku, která bohužel pro něj měla poněkud tragikomické zakončení.

“Zmocnila se mě panika, mé tváře sálaly jak vysoká pec v Třineckých železárnách. Ona se pomalu blížila ke mně a já, zasažen křečí lásky, rozkousl skleničku s džusem. Od té doby vím, proč se říká krve jako z vola! Trapas, ostuda, zkažený večer, znečištěný taxík a nemluvný otec. Smutná bilance, ale jinak milá vzpomínka na kouzelnou dívku s šibalským úsměvem a krásnýma nohama,” prozradil Václav Kopta.

Monika Hálová zemřela 5. června 2010 v Ontariu v Kanadě, a to po krátkém boji s rakovinou slinivky. Bylo jí pouhých 51 let. Smutnou ironií osudu je, že její někdejší spolužák a filmový partner Vladimír Dlouhý ji následoval na věčnost o pouhých 15 dní později. Bylo mu 52 let.

Zdroje: Prima Ženy, TV Guru

Související články