Byl mladý, lidé ho měli rádi a byl nesmírně nadaný. Hudební nebe nyní pláče nad úmrtím kytaristy a zpěváka Honzy Štrupa. Na toho teď vzpomínají kolegové z branže na sociálních sítích. Připomínají ale i různé osobní problémy, které Štrupa během jeho života doprovázely. „Odešel snílek, smíšek, rovný a důvěřivý člověk. Ale poslední dobou někdy smutný a dost životem unavený. Hledal šanci, jak se ze svých trablů dostat, ale věděl, že znám jeho minulost, rokenrolová léta, vzestupy i pády, a myslel si, že ho nevezmu… Ano, znal jsem ho a čím si prošel, ale pořád to pro mě byl člověk, u kterého mi stálo za to podat mu pomocnou ruku,“ vzpomínal na svého kamaráda Martin Raien Jeník.

Spekuluje se o sebevraždě

„Nicméně temná stránka životních problémů předčila to pozitivní na obzoru. V pondělí, když nedorazil na poradu, jsem v sobě cítil divné chvění… Ten den jsem se spojil s jeho maminkou po nespočtu neúspěšných hovorů jemu. Také o něj měla strach a nic o něm nevěděla. Dnes jsme se tuto smutnou zprávu dozvěděli,“ pokračoval ještě Jeník ve svém příspěvku podle webu Expres.

Právě obavy a slova o životních problémech nepřímo poukazují na možnou sebevraždu. A této spekulaci nahrává i vzkaz muzikanta Jana Průchy. „Kámo, nadělal jsi v životě spoustu hloupostí, tahle byla bohužel poslední. Však ty tam na nás počkáš i s kytarou,“ uvedl.

Brzy odešli i jiní

Náhlá a nečekaná smrt Jana Štrupa probouzí vzpomínky i na další, předčasně zesnulé hudebníky. V pouhých 41 letech v letošním roce zemřel i zpěvák David Stypka, který dlouhá léta statečně bojoval s rakovinou slinivky, která mu byla diagnostikována v roce 2019. Hudebník za sebou zanechal manželku a tři děti.

Opomenout nelze ani zpěváka Petra Muka, kterého v posledních letech života trápily velké psychické problémy. Dodnes není zcela jasné, zda za jeho smrtí stála plánovaná sebevražda, nebo šlo jen o nešťastnou shodu náhod. Petr Muk byl před více než deseti lety nalezen ve svém bytě na Vinohradech a hlavní příčinou jeho smrti bylo zadušení zvratky. V jeho krvi lékaři objevili stopy léků, kterými léčil svou duševní chorobu, a také alkohol.

V neposlední řadě stojí za zmínku i nedožité čtyřiapadesáté narozeniny showmana Daniela Nekonečného, které by býval oslavil 29. června. Jeho smrt byla pro mnohé rovněž šokem. Zpěvák, který vždy hýřil skvělou náladou, zemřel v roce 2019 na infarkt.