Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hlava Medúzy: Příběh strašlivé mytické bytosti začal zcela nevinně

Perseus s hlavou Medúzy
Perseus s hlavou Medúzy
Zdroj: pixabay.com

Nový kriminální seriál České televize s názvem Hlava Medúzy odstartoval zmizením originálu slavného obrazu stejného názvu a smrtí dvou mužů. Příběh s každou epizodou nabírá na obrátkách. Jaký je ale vlastně podle pověstí příběh samotné Medúzy?

Kriminální seriál z produkce České televize nesoucí název Hlava Medúzy si ihned po svém uvedení získal pozornost diváků. Jméno mytické bytosti v názvu si tvůrci rozhodně nevybrali náhodně. „Vybrali jsme si podobu Medúzy jako symbol našich kriminálních příběhů. Co jeden jedovatý had na její hlavě, to jeden příběh, jeden zločin, jedno zlo,“ nechal se podle eXtra.cz slyšet režisér detektivky Filip Renč. V hlavních rolích se objevují Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. 

Podle staré řecké mytologie byla Medúza jednou z dcer boha Forkýna a jeho ženy Kéty. Forkýn byl strážcem mořských hlubin a nestvůr, které se v nich skrývaly. Kéta, jejíž jméno lze přeložit jako lstivá, byla od narození stará a ošklivá. Zosobňovala všechny mořské taje a hrůzy. Stejně tak byly ošklivé i všechny jejich děti, včetně Medúzy. Ta se však narodila krásná, hrůznou podobu získala až později. 

Filip Renč Filip Renč Zdroj: Profimedia

Mytická Medúza totiž podle pověsti svedla vládce všech moří Poseidona v chrámu bohyně Athény. To ale bohyni rozzuřilo, a za trest Medúzu proměnila do strašlivé podoby a zároveň na ni uvalila kletbu. Z Medúzy se rázem stala bytost s rozšklebeným výrazem připomínajícím hada. Jedovatí hadi také nahradili její vlasy. Tomu všemu dominovaly uhrančivé lesknoucí se oči, do kterých kdo se podíval, zkameněl. 

Dle staré řecké mytologie budila Medúza v lidech hrůzu. Bylo třeba ji zabít. Nikdo však nevěděl, jak to učinit. O její smrt se pak postaral hrdinný Perseus. K Medúze se však nedostal náhodou. Perseus totiž vyrůstal na ostrově Safiros, během dospívání nabíral na síle a prokazoval známky neobyčejnosti. Tamější král se začal obávat o své místo, a proto Perseovi vnukl myšlenku, že by se měl vydat bájnou Medúzu zabít. A Perseus tak učinil.

Jitka Čvančarová Jitka Čvančarová Zdroj: Profimedia.cz

Na začátku své odvážné výpravy se Perseus potýkal s velkým problémem. Nevěděl totiž, kde Medúzu hledat. Pomoc našel u svého otce, vládce všech bohů. Od bohyně Athény dostal její štít, který byl tak lesklý, že připomínal zrcadlo. Díky němu mohl Perseus Medúzu sledovat. Bůh Hermés mu zase daroval kouzelný meč. Ostatní bohové ho pak pomohli nasměrovat na místo, odkud mohl Medúzu lépe hledat. 

Když Medúzu našel, usekl jí pomocí kouzelného meče hlavu a rychle ji uschoval. I přesto však hlava mohla nadále šířit smrt. To se Perseovi hodilo, jak uvádějí báje, v boji s obrem Atlantem, Krakenem a údajně i vůči vládci ostrova Safiros. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU