Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Herečka Emília Vášáryová prožila sedm let pekla: Ani to ji ale nezlomilo

Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
Zdroj: ČSFD
Emília Vášáryová

Usměvavá Emília Vášáryová (77) o sobě tvrdí, že je věčnou optimistkou. "Nudu a depresi vyřazuji ze svého slovníku i z celého života, protože je neznám," prohlásila nedávno. V minulosti přitom zažila chvíle, které jí úsměv na tváři zrovna nevykouzlily. Naopak: Emília si prošla hotovým peklem.

Emília Vášáryová se narodila do učitelské rodiny a od raného dětství byla vedena ke slušnosti a odpovědnosti. Často se také musela starat o svou mladší sestru Magdu. Ačkoli hrála ochotnické divadlo, nikdy by ji nenapadlo, že by se jednoho dne mohla stát profesionální herečkou. Snila o povolání architekty nebo psycholožky, ale špatný kádrový posudek jí znemožnil přihlásit se na odborný obor. Zvolila proto herectví. "Emília vlastně neměla ani jinou možnost, když chtěla studovat na vysoké škole," vysvětlil po letech její švagr Milan Lasica.

Přestože Emília hereckou dráhu neplánovala, pojala ji vážně. "Pocházím z rodiny, kde se vždycky jen pracovalo. Nikdy jsem u nás neslyšela, že by byl někdo unavený. Práce je pro mě smyslem života," nechala se slyšet herečka, která se za všech okolností ze sebe snaží vytáhnout to nejlepší. "I kdybych prodávala v zelenině, dělala bych to s velkou chutí a lidi by ke mně chodili nakupovat, protože bych měla tu nejlepší zeleninu!"

Pracovní zápal Emílii vynesl řadu prestižních ocenění; stala se známou tváří jak slovenského, tak českého filmu, a zdaleka to nebyly jen Pelíšky, ve kterých zazářila.

Unáhlená svatba

Zatímco se soustředila na kariéru, muže si striktně držela od těla. Jednoho po druhém odmítala, až se najednou ve svých 28 letech nečekaně provdala za ortopeda Ivana Horského, kterého znala pouhé tři týdny. Těžko říct, zda se do něj opravdu tak náhle zamilovala, nebo jí zahrál na city fakt, že šlo o vdovce, který zbyl sám na dvouletou dceru, v každém případě oblékla svatební šaty a nikdo jí to nestačil rozmluvit.

Z manžela se bohužel vyklubal žárlivec a tyran, který se na Emílii dopouštěl hrubého domácího násilí. Ivan žárlil na její kariéru i na vlastní kamarády. Učinil jí ze života peklo a často ji i bil. Emília našla odvahu k rozvodu po dlouhých sedmi letech. Po vleklém soudním procesu se stěhovala z domu s jedním kufrem a malým synem. S novým přítelem Milanem Čorbou zprvu bydlela u známých.

Výtvarník a scénograf Čorba zrovna také procházel bolestným rozvodem a rovněž skončil jako "oškubané kuře". Emília nicméně raději žila po boku hodného chudého muže, který ji skutečně miloval, než s movitým tyranem.

Konečně šťastná

Ve vztahu s Čorbou se herečce narodil druhý syn. Dceru prvního manžela dodnes bere jako vlastní a na rodinu nedá dopustit. V minulosti dokonce i zvažovala, že by s herectvím nadobro skončila, aby se mohla potomkům víc věnovat. "Není to práce pro ženy. Jste každý večer kvůli představení mimo domov v době, kdy vás děti potřebují," vysvětlila. Pracovitá povaha jí však nikdy nedovolila, aby se stala ženou v domácnosti. S plným nasazením se herectví věnuje dodnes, i když už oslavila 77. narozeniny. Druhý manžel ji před šesti lety sice už opustil, ale zůstaly jí po něm krásné vzpomínky na společně strávená šťastná léta. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky