Narkomanku Kateřinu Bradáčovou proslavil dokument Katka, který mapoval několik let jejího života na ulici, kde skončila kvůli silné závislosti na pervitinu a následně i heroinu.

Před nedávnem potkal drogově závislou Kateřinu na Karlově mostě filozof Antonín Dolák a video s ní pak sdílel svém kanále na YouTube.

„Natáčení dokumentu bylo fajn, jen kdyby paní Třeštíková dodržela sliby. Co se týká autorských práv, tak mě zneužila a na konci natáčení jsem dostala jen 5 tisíc,“ sdělila Katka, která tvrdí, že heroin neměla zhruba dva měsíce a aktuálně je zase na subutexu.

Bradáčová mimo jiné Třeštíkovou obvinila, že jí měla před lety slibovat bydlení a s tím jí nakonec nepomohla. Tvůrkyně dokumentu ale s touto verzí rozhodně nesouhlasí a vše uvedla na pravou míru.

„Sama bych se neozvala, ale když se mne na to ptáte, tak budu reagovat. Dostalo se ke mně, že Katka mluvila o svých pocitech z natáčení a také o tom, že za film dostala jen 5 tisíc. To dostala po skončení natáčení, jinak ale dostávala peníze za každý natáčecí den, tak jako platíme všechny protagonisty,“ sdělila Helena Třeštíková Expresu.

„Bylo to úplně stejné, jako se všemi, co točíme. Zpočátku to byla tisícovka na den, pak třeba i 2 tisíce. Je to běžný honorář. Dokonce mi někteří lidé vyčítali, že jí dáváme peníze. Já jim říkala, že je to takový úzus. Oni nám věnují čas a my je za to honorujeme. Nebyla to žádná speciální suma pro Katku. Točila jsem i s operní pěvkyní Dagmar Peckovou, a ta dostala stejné peníze, jako Katka,“ doplnila uznávaná dokumentaristka.

Co se týče obvinění Bradáčové ohledně bydlení, to Třeštíková též vyvrátila. V jejím stavu totiž prakticky nebylo možné ji kamkoliv umístit. „To jsem jí fakt neslibovala. Ani nevím, jak bych něco takového měla udělat. To byla nějaká její fantazie,“ tvrdí filmařka.

Bradáčová si sice za natáčení dokumentu vydělala zhruba 50 – 100 tisíc, veškeré peníze ale ihned utratila za drogy.

„Točili jsme 13 let. Byla tam nějaká pauza, ale totální odhad je, že v první etapě natáčení bylo třeba 25 natáčecích dní a podobně tomu bylo i v druhé etapě. Platili jsme také lidem, co tam byli s ní, to znamená Katčiným partnerům. Dostávali tak dva honoráře. Ona říkala, že potřebuje 2 tisíce na den. Na drogy. Kdyby neměla peníze, tak by se nestalo, že nebude v ten den fetovat. Takový člověk musí fetovat každý den, takže buď krade, vyrábí drogy nebo se prostituuje. Když jsme natáčeli, tak nic z toho nedělala a používala peníze, které jsme jí dali. Ta výtka, že jí platím a financuji závislost, byla absurdní,“ vysvětlila Třeštíková.

Další finance si navíc vydělala Katka v době kdy o ní vyšla kniha. „Dali jsme dohromady knížku. Jmenovala se Katka a vyšla až poté, co skončil film. Nebyla to moje aktivita, byla to aktivita nakladatelství. Vždy jsme se potkaly a povídaly si a já za ni platila jídla a podobně. Možná jsem jí dala i nějaké peníze. Nakladatelství Katce pak dalo myslím 13 tisíc korun na smlouvu s tím, že když se bude kniha prodávat dobře, tak by mohla mít ještě další peníze. Do toho ale vstoupil covid. Kniha totiž vyšla v době pandemie a prodej knih se propadl. Prodávala se daleko méně, než nakladatelství očekávalo, takže už z toho více nedostala,“ uzavřela Třeštíková.

Zdroj: Youtube

Související články